Nedostatek míst v mateřských školkách. To byl hlavní důvod, který na poslední zastupitelstvo přilákal i řadu maminek s dětmi. Ty přednesly své stanovisko, že jsou nespokojené se stavem, kdy město není schopno přijmout všechny děti. Vedení města přislíbilo nápravu. Do konce září chce otevřít další tři třídy v mateřinkách.

„Když sledujeme demografický vývoj, situace se nezlepší. Za dva roky bude chybět v mateřských školkách dalších 80 míst. Město jen lepí problémy, nejedná koncepčně,“ horovala za maminky Jana Menšíková s tím, že maminky prostě nemají kam své děti dát a jsou hozené do vody.

Takových velkých slov z úst maminek padlo ještě hodně. Do diskuse se zapojil místostarosta Pavel Fojtík, který se problémem nedostatku míst ve školkách ve svém úřadě zabývá. „Stále se snažíme, aby bylo uspokojeno co nejvíce maminek. Podařilo se navýšit v mateřské školce Adélka počet míst o 43, jednáme o navýšení 28 míst ve školce Větrník,“ vypočítal Fojtík.

Podle něj jim do plánů zasáhl negativně ombudsman i kraský úřad, který rozhodl, že určující je věk dítěte. „Jde o to, že maminka, která má dvě děti, dá dítě ve věku tří let do školky, přitom stejně musí být doma s mladším sourozencem,“ uvažoval místostarosta Fojtík.

Na zasedání také zaznělo, že například Mladá Boleslav garantuje přijetí dětí do mateřinek od čtyř let. „My nechceme být takto striktní, vytvoříme další místa v přízemí základní školy R.A.F., kde končí smlouva Mateřskému centru Svítání,“ uvedl starosta Miloš Petera.

Zástupkyně maminek, paní Jana Menšíková se proti tomuzo tvrzení tvrdě ohradila. „Závidím vám vaš optimismus. Vím, že tu byl návrh na výstavbu nové mateřské školky. Ta by se později mohla přestavět na zařízení se sociálními službami. Znovu budete stěhovat mateřské centrum, které tu našlo před dvěma lety zázemí,“ zlobila se Menšíková vlastně proti sobě.

Podle starosty Petery se však i centru zdají současné prostory na sídlišti příliš velké a bez dotace by už možná nefungovalo.

Až 15 dětí dochází do školky v areálu nemocnice, je před otevřením soukromé školky s výukou cizích jazyků v Akademii J.A.Komenského.

Místostarosta Zdeněk Vocásek upozornil na další skutečnosti kolem mateřských školek. „Před čtyřmi lety stály školky na Zálabí a U pejska a kočičky před zavřením. Částečné řešení vidím v otevření soukromé školky,“ myslí si Vocásek.

Návrh zastupitelky Věry Beranové na zřízení školky v Purkyňově ulici, kde bývaly ordinace, se nesetkal s pochopením.