Zdá se až neuvěřitelné, že nájemníci městských bytů na Nymbursku dluží radnicím milionové částky. Města se proto rozhodla řešit situaci razantně. Chronické neplatiče čeká vystěhování, nebo přinejlepším soudní exekuce.

Velké problémy s neplatiči má lyská radnice v milovických bytech. Tam ale obyvatelé městských bytů mají většinou smlouvy na jeden rok, navíc podle starosty Jiřího Havelky zaplatí před nastěhováním kauci ve výši trojnásobku nájemného. Potom platí částku nájemného každý měsíc. „Pokud někdo přestane platit nájem, je tak do roka soudně vystěhován. Na nedoplatek mu nabídneme splátkový kalendář. Pokud jej ovšem nedodrží, pak přichází soudní exekuce. Samozřejmě, že v takových případech propadá kauce městu. Většinou jdou peníze na opravy, které jsou pak ve vystěhovaném bytě potřeba,“ uvedl starosta Havelka.

V Lysé nad Labem je bytů o poznání méně, ale většinou jde o byty s regulovaným nájemným. „Tam je větší problém, když se má soudně řešit pře s neplatiči,“ ví starosta Havelka.

V Milovicích podle informací odboru správy majetku lidé dluží městu na nájemném téměř milion korun, v Lysé nad Labem kolem dvou set tisíc a v ostatních městech se částky pohybují v řádech statisíců. Podobná řešení, jako v Lysé a Milovicích, mohou očekávat neplatiči i v ostatních městech regionu.

Nymburk si pomohl od notorických dlužníků vcelku originálně. Většina městských bytů je totiž v této době zprivatizována. „Máme ale samozřejmě ještě staré dlužníky,“ upozornila na nymburský problém Blažena Dovičínová z ekonomického odboru. I v Nymburce se už s neplatiči nemazlí. Soudní exekuce a vystěhování bývají nejčastějším řešením vleklých dluhů, které se jinak vymáhají velmi těžko.