Výletní loď Král Jiří kotvící pod poděbradským zámkem začne brázdit Labe mezi Kolínem a Nymburkem opět od 1. května.

Vloni podepsal Nymburk 
a Poděbrady Memorandum 
o spolupráci při budování veřejných přístavišť a přidaly se další obce na Nymbursku. Nové vodní stavby na Labi bude financovat Ředitelství vodních cest. Města zabezpečí základní infrastrukturu mimo řeku a následnou péči o objekty.

„Je to první krok k tomu, aby se na Labi rozvinula soukromá lodní doprava, která do našich měst a obcí přiláká více turistů, jimž rozhodně máme co nabídnout," řekl po letošní schůzce starostů 
a místostarostů deseti obcí ležících na středním Labi se zástupci Asociace lodního průmyslu a Ředitelstvím vodních cest starosta Nymburka Miloš Petera.

V Nymburce a v Poděbradech na stavbu veřejného přístaviště teprve čekají. V Nymburce ho chtějí mít do roka, 
v Poděbradech do dvou let. „Snažíme se motivovat zdejší podnikatele, aby například udělali půjčovnu pramiček, ale zatím se nám to nepodařilo," řekla ČTK mluvčí nymburské radnice Markéta Tomčíková.

Do roku 2015 by se mělo s přispěním evropských fondů vybudovat na Labi osm velkých přístavišť s kapacitou až 500 osobních plavidel. Lodě by tak měly potřebné zázemí v pravidelných úsecích od Neratovic po Kolín, kde má být i lodní čerpací stanice.

„Shodli jsme se na tom, že by v budoucnu měla vzniknout obecně prospěšná společnost, která by zajišťovala běžné záležitosti provozu na vodní cestě, s příslušnými úřady a organizacemi řešila aktuální problémy a starala se o propagaci a koordinaci podnikatelských aktivit podél středního toku Labe," nastínil plány obcí Petera.

Momentálně vrcholí přípravy na plavební sezonu ve středních Čechách. V Poděbradech začne 1. května, od kdy bude denně vyplouvat na okružní jízdy s hudbou výletní loď Král Jiří. Mělník plánuje zahájení na 1. červen, kolínská loď Kolinea, která kotví poblíž Kmochova ostrova, vypluje letos poprvé už v neděli. Provozovatelé připravují pro turisty i nové plavební trasy.