Do roku 2020 totiž nemá být zatepleno až pětapadesát procent domácností.
Co to znamená? Starším nezatepleným a nezrekonstruovaným budovám bude po roce 2020 hrozit demolice, protože se octnou na prahu životnosti. Nejvíce budou ohroženi senioři, jejichž důchody nemusí stačit na renovaci budov a platby za energie. Rodinné domy představují polovinu nezateplených bytových jednotek. Odborníci doporučují nastartovat „čtvrtý energetický pilíř" penzijní reformy. Vyplývá to ze studie Potenciál úspor energie v budovách, kterou realizovala poradenská společnost Porsenna o.p.s. zaměřující se na hospodaření s energií.
Staré nezateplené a nevytápěné budovy rychleji chátrají a hrozí jejich demolice. „Týká se to zejména rodinných a panelových domů. Ty často slouží bez větších investic do renovace více než 40, či dokonce 50 let a jsou na hranici své životnosti. Dlouholeté vystavení povětrnostním a tepelným výkyvům je postupně učiní neobyvatelnými," shrnuje Marcela Jonášová, která zastupuje asociace sdružující výrobce tepelných izolací a systémů.
Podle odhadů odborníků budou mít největší problém v příštích dvaceti letech současní a budoucí senioři. Pro ně bude potřebná renovace bydlení a spotřeba energií příliš nákladná, tedy nad jejich finanční možnosti.
Sociální protesty spojené s cenami energií podobné těm v Bulharsku mohou v budoucnu nastat i v Česku. Nahrává tomu stárnutí obyvatelstva a nijak optimistický vývoj ekonomiky a cen energií. Energetickou úspornost by měli začít zohledňovat i zájemci o nové bydlení, mírou a kvalitou zateplení.