Co si představit pod formulkou „zájmové vzdělávání“? Jde o vzdělávání v různé zájmové činnosti. „Zájmovou činnost nabízíme podle toho, co je zrovna žádané. Za osmnáct let, co jsem
v našem domě dětí a mládeže, se vystřídaly různé činnosti 
v oblibě. Například počítačový kroužek tady měl stovku zájemců a dnes ho nemáme vůbec,“ sleduje vývoj zájmové činnosti ředitelka Domu dětí a mládeže Nymburk Sylva Polnická.

Počítače totiž dnes mají děti doma nebo ve školách v hojném počtu. Počítačová učebna ale i dnes najde v domě uplatnění. Dopoledne ji využívají mateřské školky z okolí. Ze Sadské, Třebestovic 
i Nymburka.

Dům dětí a mládeže se snaží maximálně reagovat na poptávku a zároveň připravuje předškoláky k zápisu do školy. Práci s počítačem děti prokládají keramikou, při které si procvičí drobnou motoriku. S tou mají dnes děti podle pedagožek velké problémy. Zároveň si děti odnesou výrobky domů.

Když předškolní děti poznají činnosti v jejich domě, často do něj dochází i posléze po školním vyučování. „Spolupracujeme také se speciální mateřskou školou, změní prostředí a vyzkouší si práci na počítači a s keramikou,“ připomíná ředitelka Polnická.

Pod střechou DDM Nymburk našla své místo také logopedická náprava, která je vzhledem k většímu počtu hůře mluvících dětí vyhledávaná. Prostor pod hlavičkou nymburského domu dětí 
a mládeže získala logopedická poradkyně také v milovické škole.

Kromě místa poskytování služeb v Nymburce fungují prostory při školách ve zmíněných Milovicích a Lysé.

„Schopnost smysluplně vyplnit svůj volný čas by si děti měly zafixovat i pro svůj další život.“ Sylva Polnická, ředitelka DDM Nymburk

Klub Předškoláček má na starosti přípravu dětí na školní výuku včetně logopedie 
a grafomotoriky. Vedle základní umělecké školy najdou hudební kroužek i v domě dětí a mládeže, a to flétničku, kytaru nebo klávesy. Úspěšný na soutěžích je místní kroužek šachistů. Zajímavý je také kroužek tradičního paličkování nebo naopak moderní elektrotechnika.

Do rozvrhu se vejde také Odpolední klub. „Ten funguje podle myšlenky nízkoprahového klubu. Starší děti sem přichází po škole a secvičí i zajímavá vystoupení,“ říká ředitelka. Klub pojme děti od čtyř do patnácti let. Novinkou v zájmu dětí v klubu je skákání přes švihadlo.

Každý rok na Akademii potom předvedou, co umí. Přesvědčit se můžete sami 13. května v Hálkově městském divadle. Každý kroužek, který má co předvést, vystoupí na pódiu a zaznamená je i kamera.

Letos je v pravidelných kroužcích zapsáno 920 dětí. Dalších patnáct až dvacet dětí přivítají denně v klubu.