43 kilometrů 
v sedle, čtyřnásobné příjemné zastavení v oblíbených hospůdkách a odměna v cíli. To nabízí už třetí ročník stále populárnější cyklo – společenské vyjížďky, která nese název Postřižinský cyklootvírák a jejímž duchovním otcem je sládek nymburského pivovaru Bohumil Valenta.

Letos je akce naplánována na první májovou sobotu, tedy na 4. května. Což je už za tři týdny a tedy nejvyšší čas připravit bicykly.

Program s předstartovními soutěžemi začíná v areálu pivovaru už od 9.30. Tam se také registrují účastníci. „Loni na jaře se zúčastnilo 522 zájemců. V Kersku už byl trochu problém, protože tam chodily desítky lidí na procházku a mezi nimi se proháněly stovky cyklistů. Ale jsme moc rádi, že lidé na naši akci slyší," říkal spokojený ředitel pivovaru Pavel Benák, který se jízdy také zúčastnil.

A jaký je vlastně program celé akce? Od předchozích dvou ročníků se v podstatě neliší. „Před startem si cyklisté budou moci pořídit nový dres, který jsme připravili," poznamenal sládek Valenta. Od zadní brány pivovaru by se mělo startovat zhruba v 10.30. Jede se směrem na Písty 
a Kersko, kde je v Hájence tradiční první zastávka. A možnost občerstvit se, jak každý uzná za vhodné: od oblíbeného chleba se sádlem až třeba po vyhlášené kančí se šípkovou omáčkou. K tomu přirozeně teče Postřižinské pivo.

„Loni na jaře se zúčastnilo 522 zájemců. Jsme rádi, že lidé na naši akci slyší."
Pavel Benák, ředitel pivovaru

Další zastávkou je hospůdka U Irenky v Hradištku, odkud cyklisté zamíří k litolskému mostu a po druhém břehu Labe vyrazí nejprve do kostomlatské Sokolovny, následně pak na nymburský Žofín. Zmíněné záchytné restaurace fungují také jako kontrolní body. Kdo se prokáže potvrzením ze všech čtyř restaurací, dostane v cíli v pivovaru malý dárek.

Letošní ročník se poprvé jede jako memoriál Martina „Bambuse" Babáka. „Byl to můj dobrý kamarád, tradiční účastník předchozích jízd 
a milovník postřižinského piva. Bohužel ve 33 letech dostal infarkt," vysvětlil situaci organizátor a sládek pivovaru.

Pro letošní ročník nezbývá, než si přát příjemné počasí. Na to aprílové si jistě vzpomenou účastníci loňského Cyklootvíráku. Dopoledne bylo totiž příjemné a teplé sluneční počasí. Po obědě se však zatáhlo 
a účastníky stihl i pěkný slejvák. Tak snad se letos podaří dojet v suchu.

TRASA POSTŘIŽINSKÉHO CYKLOOTVÍRÁKU

Po registraci v areálu pivovaru se startuje od zadní brány zhruba v 10.30. Účastníci vyrazí po cyklostezce směrem do Píst, pak do Kerska, kde je zastávka v Hájence. Následuje přesun do Hradištka a další zastávka v restauraci U Irenky. Poté se cyklisté vydají k litolskému mostu a po druhé straně Labe vyrazí opět po cyklostezce směrem na Kostomlaty, kde je předposlední zastávka v místní Sokolovně. Závěrečná část vede do Nymburka, do restaurace Na Žofíně a následně pak zpět do pivovaru. Trasa měří 43 kilometrů a její plánek je k vidění na adrese www.postriziny.cz.

Autor: Miroslav S. Jilemnický