Hvězdy nepadají z nebe. To si dobře uvědomují čeští sportovci a sportovní organizace a zároveň vědí, že bez peněz to nejde. Právě na to se snaží stejnojmennou výzvou důrazně upozornit poslance, kteří rozhodnou o finanční podpoře sportu do budoucna.

Poslanci Parlamentu ČR mají příští týden hlasovat o příští podobě financování sportu a v návrhu zákona, který se dotýká zdanění loterijních společností a prošel už prvním čtením, nemá sport svou samostatnou kapitolu. Přijetím nového zákona by přestalo fungovat tzv. Dobro, což je místo daně pro loterie odvod financí na dobročinné účely, kam spadá i sport.

„Mládežnické kluby, oddíly a malé jednoty by tak přišly o přibližně 1,5 až 1,8 miliard korun. Zrušení Dobra, které u nás funguje od konce devadesátých let, by tak bylo pro sport horší, než pád Sazky,“ soudí Miroslav Jansta z Nymburka, prezident České basketbalové federace a jeden z pěti mluvčí iniciativy Český sport 2011.

Důsledkem toho by byl úplný kolaps mládežnického systému, nebyly by prostředky na údržbu či opravy sportovišť, platy trenérů, mnohé oddíly by zanikly.

Zachování 1/3 Dobra už schválil rozpočtový výbor. Poslanci hlasují příští týden.

Jak se výzva a případná finanční podpora dotýká sportovních klubů na Nymbursku? Předseda TJ Lokomotiva Nymburk se ztotožňuje s myšlenkou výzvy, ke které se zatím nepřipojili. „Když nebudou peníze, mladí začnou chodit po hospodách,“ vidí situaci Josef Fuksa, který také čeká na dodržení slibu finanční podpory sportovním svazům, potažmo oddílům, ministra financí Miroslava Kalouska.

Lokomotiva má dvanáct oddílů, mezi nimi kanoistiku, která sklízí úspěchy i na světové úrovni. Peníze získává například umístěním v Českém poháru, ale také od okresního svazu ČSTV. Budoucnost vidí zatím nejistě.

K výzvě se nehlásí ani Radovan Kodeš, předseda oddílu sportovní gymnastiky Sokol Poděbrady, který nevěří v podporu sportu státem. „Už jsme si zvykli na hledání prostředků z jiných zdrojů, kterými jsou pro nás město Poděbrady, kraj a vlastní činnost,“ sdělil Kodeš.

Hockey Club Poděbrady výzvu Hvězdy nepadají z nebe podpořil, také jako projev kolegiality k menším sportovním klubům. „Pro nás by zásadní význam neměl, alespoň doposud byly příspěvky od státu zanedbatelné,“ uvedl jednatel společnosti David Kubát.

Naopak existenční význam by měla finanční podpora od státu do budoucna pro SKP Nymburk, který se k výzvě připojil. Právě oddíl plavání vychovává převážně děti do patnácti let. Finance získávají také podle výsledků a zisku bodů. „Čekáme na výsledek jednání vlády. Finanční podpora u nás bude mít zásadní vliv na fungování oddílu, protože pro rodiče je to finančně náročné a víme, že sami sport dětí neufinancují. Sponzoři se v dnešní době těžce shání,“ zná situaci vedoucí Ivana Davídková.

Na webu info@hvezdynepadajiznebe.cz výzvu podpořilo už téměř 30 tisíc lidí, mezi nimi také reprezentanti České republiky a olympijští medailisté. Podporu ze strany poslanců vyjádřil například Miroslav Jeník z Nymburka.

Výzva českých sportovců poslancům Parlamentu České republiky

Vážení poslanci,
český sport se nachází v krizi, ze které marně hledá východisko. V posledních letech přišel postupně o dvě miliardy korun. Na tento stav doplácí především mládež. Jestliže v roce 1990 připadla jedna investovaná koruna na jedno dítě, nyní se o stejnou korunu dělí čtyři děti. Tím se Česká republika propadla na 25. místo v Evropské unii!
Pokud se tento stav nezmění, řada oddílů zanikne, český sport přijde o stovky talentovaných žáků, naše země o budoucí hvězdy, ale především o všestranně zdatné občany. Sami rodiče už nezbytné finanční náklady na sportovní činnost svých dětí nezvládnou.
Vážení poslanci, v následujících dnech budete projednávat legislativní změny, které mohou mít zásadní vliv na budoucnost českého mládežnického sportu. Proto Vás žádáme, abyste při schvalování obsahu příslušných zákonů vzali v úvahu uvedené argumenty a svým rozhodnutím tak pomohli zachránit sportující mládež.