Teprve 3. února ale ministr vnitra Ivan Langer podepsal souhlas s jeho jmenováním. Sám Langer to ve čtvrtek potvrdil na jednání Poslanecké sněmovny. Středočeští sociální demokraté, kteří drží v rukou otěže krajské vlády, označili tento krok jako své vítězství. Ministra Langera totiž kvůli otálení s Hostkovým jmenováním opakovaně interpelovali a veřejně ho vyzvali, aby přestal dělat obstrukce.

„Místopředseda ODS Ivan Langer nebyl schopen se smířit s volební porážkou ODS a bývalého hejtmana Petra Bendla, a tak hledal záminky pro nesouhlas a blokaval jmenování,“ zdůraznil Richard Dolejš, poslanec a předseda středočeské ČSSD. Právě on Langera interpeloval písemně, s ústní interpelací se pak přidal i poslanec a středočeský hejtman David Rath. „Všechny právní i profesní podmínky byly splněny, a proto musel ministr Langer ustoupit našemu oprávněnému nátlaku,“ pochválil Dolejš¨výsledky snažení středočeských lídrů své partaje.

Ještě ve čtvrtek odpoledne přitom mluvčí Rathova hejtmanství Berill Mascheková vydala tiskovou zprávu, v níž ministra Langera kritizuje za nečinnost. V tomto dokumentu mluvčí varuje, že ministrovo počínání začíná přinášet problémy obcím. „Ty se tak bez vlastního přičinění dostávají do situace, že samy nemohou naplňovat zákon. Ten ukládá obcím s pověřeným obecním úřadem a v obcích s rozšířenou působností zřídit funkci tajemníka obecního úřadu. Toho jmenuje a odvolává starosta se souhlasem ředitele krajského úřadu. Bez tohoto souhlasu je jmenování a odvolání neplatné,“ vysvětlila Mascheková. Nyní již tedy tyto argumenty padly a krajskmu úřadu nic nebrání, aby Hostek podepsal souhlas se jmenováním tajemníků. Všechny funkce šéfů samosprávných úřadů – jak na kraji, tak v pověřených obcích – by tedy měly být oficiálně potvrzeny.

Hejtman Rath požádal ministra vnitra o udělení souhlasu se jmenováním nového ředitele Krajského úřadu Středočeského kraje 12. prosince 2008. Termín na odpověď není pro tento případ stanoven; bývá ale zvykem, že obyčejně se v podobné situaci reaguje obratem.

(hol)