Architektonickou studii zpracovává architekt Vojtěch Jelínek, za město je odborným konzultantem architekt a urbanista Milan Košař. „Městský psí útulek obvykle připomíná svým vzhledem spíš technické zařízení. Prostředí, v němž má vzniknout nový psí útulek v Poděbradech, si podobný přístup nezaslouží. Louka obklopená stromy se nachází blízko města i přírody. Pracujeme s konceptem chatové osady pro psy a archetypem psí boudy,“ vysvětluje Jelínek.

Ve třech objektech

Prostory, kde bude mít psí útulek zázemí, jsou rozděleny do tří skupin s rozdílnými požadavky. První budova u vstupu zahrnuje kancelářskou denní místnost, pokoj pro ošetřovatele a hygienické zázemí pro personál i návštěvníky. Ve druhé budově, věnované péči o zvířata, se nachází například veterinární ošetřovna, izolace pro nemocné psy nebo karanténa pro nováčky. Obě budovy jsou přitom spojeny vnitřní chodbou. Třetí objekt by měl sloužit jako sklad a stání pro techniku údržby útulku.


Objekty počítají s dlouhodobým i krátkodobým pobytem psů. Kotce patřící do psího hotelu jsou podle návrhu vytápěné, ostatní s podlahami proti promrzání.

Od ledna příštího roku bude útulek provozovat nezisková organizace Poděbradský psí útulek Haryk. Hlavní činností spolku bude péče o opuštěné, odložené, toulavé a hendikepované psy, zajištění jejich adopce a následné kontroly.

Mezi zakládající členy neziskové organizace patří město, které podle mluvčí radnice Radky Kakrdové počítá se zachováním příspěvku na činnost spolku ve výši 800 tisíc korun ročně.

Ve výhledu je vybudování zoo koutku, který by se měl spolu se psím útulkem stát prostorem pro setkávání lidí, kteří chtějí pomáhat opuštěným psům nebo jen strávit čas v pěkném prostředí.

Jarní výpověď


Téma začalo v Poděbradech silně rezonovat na jaře, kdy dlouholetý nájemce a provozovatel útulku nečekaně dostal výpověď. Kauza prezentovaná místními médii se pak rozrostla v širokou diskuzi, provázenou obava-mi o osud psů.
Radnice reagovala na diskuzi vysvětlením, že chystá celkovou obnovu útulku a žádné ze současných zvířat obývajících útulek nepřijde k úhoně.