Projekt se zaměřil na lidi, kterým se nelíbí hromady odpadkův jejich městech, vesnicích nebo v přírodě, a chtějí s černými skládkami něco udělat.

Skládku může díky mobilním aplikacím snadnoa rychle nahlásit každý uživatel chytrého telefonu, další možností je nahlášení skládky prostřednictvím interaktivního webového formuláře. Informace mají sloužit organizátorům každoroční akce Ukliďme Česko, která se má konat 8. dubna, jako podklad k vytvoření plánů úklidu.

Podněty, které se v aplikaci objeví, jsou automaticky přiřazovány a zasílány místním samosprávám. Lidé tak díky tomu mohou sledovat vývoj jednotlivých kauz a případně se do řešení i aktivně zapojit.

Hlášení lze provést pomocí odkazu Nové hlášení v horní liště webu. Další možností je nainstalovat mobilní aplikaci ZmapujTo, která je dostupná pro operační systémy Android, iOS a Windows Phone. a hlášení provést přímo na místě z mobilu. „K hlášení je třeba připojit fotografii, umístit ho do mapy, zvolit kategorii, do které patří, případně doplnit komentář a váš kontakt. Zadaný e-mail bude sloužit pouze pro komunikaci s provozovatelem ZmapujTo, nebude poskytnut třetím stranám a ani nikde veřejně zpřístupněn. Po kontrole bude o hlášení informován místně příslušný úřad," vysvětluje na stránkách ZmapujTo Miroslav Kubásek, hlavní duše projektu.

Do projektu jsou na Nymbursku zapojena už města Nymburk, Poděbrady, Milovice, Lysá nad Labem a Sadská. Na svých facebookových stránkách upozornili na nový portál i ochránci přírody z poděbradského Huslíku. „Rádi bychom této databáze využili při výběru místa pro kampaň Ukliďme svět – Česko. Pokud se nechcete zdržovat vyplňováním webu, pošlete nám tipy s fotografiemi a umístěním na email: ekocentrum.hus-lik@seznam.cz. Jedinou podmínkou je, aby oblast byla ve vzdálenosti 15 kilometrů od Poděbrad," upozornili ochránci.