Typově by tedy mělo jít o stejnou či podobnou stavbu, jaká byla otevřena nedávno v Nymburce. Ta poděbradská má spojovat čtvrť Polabec s ulicí Na Vinici poblíž sportovního areálu na Ostende.

Informace Deníku potvrdil starosta Jaroslav Červinka. „Zatím jsme ten nápad vykopli a začneme se bavit o konkrétním projektu. Ve vedení města na tom panuje shoda. V první řadě oslovíme majitele pozemků a Povodí Labe, zda je vůbec možné v těchto místech takovou lávku vybudovat,“ řekl Červinka.

O konkrétních parametrech, způsobu financování či bližších termínech je podle jeho slov zatím předčasné hovořit. „Pokud by šlo všechno ideálně, pak se bavíme o možném projektu pro roky 2025 či 2026,“ doplnil starosta.

V místě, kde by měla lávka začínat na straně v Polabci, jsme oslovili Věru Rybářovou, která se u řeky procházela. „Pamatuji jako malé dítě, že tu nějaká taková lávka na přebíhání kdysi byla. Pokud by tu skutečně měla vyrůst znovu, určitě bych neměla nic proti,“ řekla Věra Rybářová.

Povodí Labe: počkáme na projekt

Pro Povodí Labe je projekt stavby lávky v Poděbradech novou informací. O konkrétních záležitostech se s vedením města mohou podle mluvčí Hany Bendové bavit až na základě předloženého projektu.

„Město bude muset oslovit projekční firmu a my se pak vyjádříme k daným návrhům. Budeme se snažit být městu nápomocni. Stavba bude muset dodržet technické parametry, například podjezdovou výšku lodí či výšku vyústění lávky na březích,“ řekla Hana Bendová.

Parkoviště v Polabci

Samotná lávka má být doplněna záchytným parkovištěm v Polabci. To by mohlo sloužit pro parkování většího počtu aut i v případě konání některých kulturních a sportovních akcí. Kromě Povodí Labe bude vedení radnice jednat i s majiteli dotčených pozemků. Také na tom bude záviset případná rychlost zahájení projektu.

O financování stavby lávky zatím starosta spekulovat nechce. „Budeme se dívat po možných dotacích. Ale otázka financování je v tuhle chvíli předčasná,“ konstatoval starosta.

Lávka pro pěší a cyklisty, která byla otevřena v sousedním Nymburce v roce 2021, vyšla na 129 milionů korun, přičemž většinu zaplatila dotace ze Státního fondu pro dopravní infrastrukturu.