Celkem dost nových knížek v letošním roce vyšlo a ještě vyjde od autorů na Nymbursku. Nakoukněme do knihovny a připomeňme si některé z nich.
Nejprve ty, co už vyšly a mohou už nějaký čas činit radost čtenářům.

Básník a spisovatel Pavel Zdražil vydal své zásadní dílo, na kterém pracoval přes pět let. Nese název Salamandří veselice a vyšlo péčí nakladatelství Triton.
„Pohádková vyprávění a básnění Pavla Zdražila jsou naivní pouze zdánlivě. jakmile se do světa jeho postav a postaviček trochu víc ponoříme, můžeme hned ucítit množství vnitřních souvislostí a odkazů k širokému kontextu literatury, která nás nechce jen pobavit a zabavit. Jakýmsi nevyřčeným, ale o to účinnějším dopadem je něco jako zasvěcení, setkání s tajemstvím…,” píše v předmluvě ke knížce spisovatel, hudebník a improvizátor Pjér la Šéz.

Spisovatel Jan Řehounek se letos vrátil ke svým pohádkovým knížkám. Po osmnácti letech vyšly znovu Pověsti 
z Kaplanky, tentokrát s podtitulem Co si nymburští skřítci Nárožníčci vyprávěli. Vůbec svou první knížku autor zaktualizoval a mírně rozšířil.

Nedávno pokřtil Řehounek svou poslední s názvem Pohádky z kerského lesa (také nakladatelství Kaplanka). 
V ní se nechal inspirovat místní pověstí o zakletých duších dvou panen do památných borovic. „Nic jsem si nevymýšlel. Já jsem zkrátka jenom opisoval z Kerska, které 
je tak nádherné, že se stačí jen dívat. Když přijdete k rybníku, chvilku koukáte, tak toho vodníka tam určitě uvidíte,” uvedl Řehounek na křtu pohádek v lesním ateliéru Kuba v Kersku.

Zmizelé Poděbrady. Tak se jmenuje kniha historičky Jany Hrabětové, která vyšla ve známé edici nakladatelství Paseka. „Autorka většinu fotografií zmizelých Poděbrad nafotila sama, fotí již několik desetiletí. Část fotek je z muzejního archivu a část z archivu v Lysé,” vysvětlil původ fotografií kolega Hrabětové z Polabského muzea Andrej Lamprecht.

S dobou se vydal poděbradský autor Václav Hrdý alias Tom Patrick, který své pokračování novely City Means město plné zázraků a další povídky vydává na internetu. „Vše najdete to na stránce eldar.cz/tompatrick/.

V pátek na scéně Hálkova divadla v Nymburce slavnostně pokřtí svou poslední sbírku básnířka a herečka Eva Hrubá, která si říká Ave Aburh.
„Kniha se jmenuje Vteřina z okamžiku a představení Vzlétni a leť. Takový hezký vyhazov jsem si udělala sama pro sebe. Budu k tomu potřebovat lidičky z divadelní školy, kterou dělám, jelikož to bude hodně o tanci, stepu. Ale více nebudu prozrazovat," řekla Eva Hrubá.

1. prosince se ve Vlastivědném muzeu v Nymburce bude křtít kniha Blanky Rozkošné Židé v Nymburce. „Ta mapuje osudy Židovské komunity v Nymburce a okolí od středověku až po 20. století,” časově orámoval popisované období historik Pavel Fojtík.

Na knížku se chystal i nymburský básník a novinář Jiří Teper. Nesehnal ovšem potřebnou částku na vydání sbírky Španělská škola. „Chtěl jsem vydat v pořadí šestou sbírku pro dospělé, ale bohužel jsem to musel stopnout pro nedostatek peněz. Je to už třetí rukopis, který čeká na vydání. Doufám ale, že to není uzavřená kapitola. Když to nevyšlo letos, vyjde to třeba příští rok. Naposledy jsem knižně publikoval v roce 2005,” popsal realitu se sháněním financí Teper.

Ten vydal naposledy dvojknížku veršů a písňových textů Žabky na Labi / Pštrosí blues a fejetony Prahou jít a koukat.

Výčet knih místních autorů není úplný, jistě se nějaká nová ještě objeví na knižních pultech kolem Vánoc.