Novinář Jaroslav Kmenta se má stát Čestným občanem Nymburka
Nymburk – Svoji investagitivní prací přispěl k pádu premiéra Stanislava Grosse. Pohyboval se na tenkém ledě i ve chvíli, kdy rozplétal vztahy kolem kmotra Františka Mrázka a jeho vazby na tehdejší politické elity. Opustil značku Mladá fronta ve chvíli, kdy vydavatelství stojící za touto značkou koupil podnikatel a v současnosti premiér. O něm napsal a vydal knihu s titulem Boss Babiš. Nyní má zkušený novinář aktuálně působící v Magazínu Reportér dostat nejvyšší městské vyznamenání ve svém rodném Nymburce, kde stále žije a k němuž se hlásí. Má se stát 23. Čestným občanem Nymburka. Navrhla to Rada města, schválit to mají zastupitelé na jednání 19. září.
Informaci zveřejnil starosta Pavel Fojtík. „Opět po šesti letech bude uděleno nejvyšší nymburské vyznamenání - Čestný občan města Nymburka. Oceněným bude investigativní novinář, spisovatel, celoživotní Nymburák, absolvent nymburského gymnázia a spoluzakladatel Občanského fóra Jaroslav Kmenta,“ řekl Fojtík. Podle jeho slov si ocenění zaslouží a jeho udělení má také výsostně aktuální kontext.
„V době, kdy nejvyšší představitelé státu nepokrytě útočí na novináře, je myslím dobře, že zastupitelé dají najevo, že si práce novinářů váží a respektují ji. Jaroslav Kmenta je Nymburák, k městu se hrdě hlásí a město se hlásí k němu. Pro dobré jméno Nymburka udělal dost – je autorem řady úspěšných investigativních reportáží a několika knih, které byly i zfilmovány. Je to výrazná osobnost, která si ocenění nepochybně zaslouží," uvedl starosta.
Na zprávu reagoval na svém facebookovém profilu i Kmenta. „Když mě o tom pan starosta před pár dny informoval, bylo to milé a popravdě jsem mu řekl, že si toho samozřejmě velmi vážím. Být na takovém seznamu s T.G. Masarykem či s Bohumilem Hrabalem je pro mě čest. Je to ocenění, na které – pokud ho získám – budu patřičně hrdý,“ konstatoval Kmenta.
Současně také okomentoval zdůvodnění, proč jej vedení města na nejvyšší městské vyznamenání navrhlo. „Tak zaprvé: Místní politici mají větší cit, rozum a nadhled, než řada ústavních činitelů této země. Váží si svobodné novinařiny. A já si za to vážím jich, ať jsou z jakékoli strany. Za druhé: Mám obrovskou radost z toho, že cítím podporu od svého města. To, že dalo najevo, že za mnou stojí, je pro mě nesmírně cenné - zvláště v době, kdy si kdekdo přeje, abychom byli jako novináři vyhubeni. Postoj mého města mi dodává sílu do další práce,“ napsal Kmenta.
Jaroslav Kmenta se narodil 16. února 1969 v Nymburce, je mu 49 let. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města.
V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK, kde se věnoval školství a pak armádě. V letech 1993–2000 a 2003–2013 působil v deníku Mladá fronta DNES. Výpověď v roce 2013 podal podle vlastních slov zejména proto, že deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny koupil podnikatelský magnát a politik Andrej Babiš, kterého Kmenta označil jako kmotra. Je autorem knih Kmotr Mrázek I.-III., Svědek na zabití, Všehoschopní – superguru Bárta, Padrino Krejčíř I.-III. a nejnověji Boss Babiš. V roce 2010 mu byla udělena Cena Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a investigativní žurnalistiku.
Aktuální ocenění podle jeho slov znamená také další závazek. „Snažím se být čestný a poctivý. Ale odteď to bude ještě náročnější. To se snad ve svém milovaném Nymburce nebudu moct ani opít,“ konstatoval s úsměvem budoucí Čestný občan Nymburka.