Nedostatek informací, nebo neprostudování materiálů. To jsou důvody, které mohly způsobit zmatek při hlasování o jednom z nejdůležitějších bodů konceptu územního plánu – budoucí výstavbě nové části města, Nových Milovic.
Už před pondělním zasedáním byly názory na stavbu nové čtvrti rozdílné. Někteří vidí v Nových Milovicích budoucnost města, jiní mají například obavy z toho, že nebude dostatečná občanská vybavenost na to množství lidí, kteří by ve čtvrti bydleli. Přestože u tohoto projednávaného bodu vznikla mezi zastupiteli nejdelší debata, zapracování budoucí třítisícové lokality do konceptu územního plánu neschválili.
To ovšem vyvolalo dlouhou následnou debatu i mezi přítomnou veřejností. „Tímto rozhodnutím jste zakonzervovali město na dalších třicet let.
Naše generace je budoucnost Milovic a potřebujeme tu mít rodinné domy. My si hledáme pozemky jinde. V Nymburce nebo kolem Prahy a odcházíme odtud. Jde o vizi třiceti let, takže by to měla být možnost do budoucna i pro naše děti," rozčílila se milovická obyvatelka Veronika Bohoušová.
Zpracovatel konceptu územního plánu, architekt Jakub Kynčl, navrhuje ještě další dvě lokality pro výstavbu rodinných domů. Jedna je mezi ulicí Topolovou a Armádní, kterou Milovičáci nazývají pracovně „Za Švestkou" a druhá je Třešňovka. Obě jsou ale v části Milovic, která je velmi problematická a nese nepříjemné dědictví po všech armádách, které ve městě dlouhá léta působily. Naprosto novou částí chtěl architekt vytvořit podmínky pro další růst města do budoucnosti.
Jakub Kynčl byl velmi překvapen negativním stanoviskem zastupitelů. Už v zadání územního plánu totiž bylo jasné, že ve městě chybí plochy pro bydlení. „Rozhodli jsme se vytvořit tři plochy pro bydlení. Vždycky musíte dát nějakou nabídku v tom území. Protože není jistota, zda jedna plocha bude zainvestovatelná. V lokalitě Za Švestkou jsou obrovské zátěže nejen majetko právní, město tam nevlastní velký pozemek. Nové Milovice jsou budoucností tohoto města už i z toho důvodu, že pozemky vlastní z velké části jeden vlastník," uvedl architekt Kynčl s tím, že pokud se zrealizuje část plochy pro bydlení, změní se podmínky okolí a to se začne chovat jinak. „Protože ty pozemky začnou majitelé vnímat jinak, než je vnímají dneska," dodal architekt.
Poté, co zastupitelé odhlasovali, že v konceptu územního plánu Nové Milovice nebudou, a vyslechli další argumenty lidí i architekta, začali se, přestože už k tomuto bodu měli pracovní setkání, paradoxně zajímat o to, zda by bylo možné toto usnesení ještě revokovat.
Podle tajemníka Lysé nad Labem Miloše Dvořáka taková věc možná je. „Jde o kolektivní rozhodování. Pokud by tento problém znovu otevřeli a tentokrát hlasovali kladně, bude platit usnesení s mladším datem. Také záleží na tom, co bude v zápisu usnesení," myslí si Dvořák