Jasně žlutý štítek na každé pouliční lampě veřejného osvětlení. Na štítku je vytištěno dobře viditelné číslo. Pokud dojde k dramatické situaci, stačí udat toto číslo strážníkům a ti by měli okamžitě zjistit, kde je aktuálně potřeba zásah.

Žluté štítky jsou aktuálně rozlepovány po lampách v Nymburce. Místostarosta Bořek Černý potvrdil, že čísla budou užitečná při komunikaci například s městskou policií. „Nová identifikační čísla, kterými bude označena každá jednotlivá lampa pouličního veřejného osvětlení, budou sloužit pro lepší orientaci a jasné upřesnění místa v případě podezření na protiprávní jednání nebo například místa dopravní nehody. Volající díky tomuto číslu uvede svoji přesnou polohu a hlídka městské policie tak velmi přesně identifikuje místo výjezdu,“ uvedl Bořek Černý.

Zároveň vedení města jedná i s ostatními složkami IZS, zda budou tyto mapy s identifikačními čísly lamp při své práci využívat. Štítek je jasné žluté barvy, s identifikačním číslem a důležitými telefonními čísly na Městskou policii Nymburk. „Občané během telefonátu nadiktují číslo, které se bude nacházet na nejbližší lampě. Strážníci podle mapy budou ihned vědět, odkud dotyčný volá, kam mají vyjet a celá akce se odehraje bez dlouhého popisu místa určení,“ doplnil místostarosta.

Štítky využívají i jinde

V našem regionu je Nymburk prvním městem, které podobný systém zavádí. Štítky s čísly mají však také lampy například v Podbořanech, Teplicích, Ústí nad Labem nebo v Praze. Tam systém využívají i hasiči. „Identifikační čísla lamp veřejného osvětlení slouží k upřesnění místa mimořádné události. Když někdo volá na naše operační středisko, operační důstojník přesně podle toho čísla zjistí, kde se lampa veřejného osvětlení nachází. To znamená, že máme přesnější lokaci,” řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Štítky nejsou výsadou pouze pouličních lamp. Očíslovány jsou také veřejné hodiny nebo železniční přejezdy. Na nich je číslo napsáno černým písmem na bílé samolepící reflexní fólii, která se nachází na zadní straně ramene každého výstražného kříže nebo zadní straně světelné závorové skříně.

Jako první se značením veřejného osvětlení přišli v roce 1998 v hlavním městě. Původně bylo značení zavedeno z důvodu snadnější identifikace hlášené poruchy, ale přinášelo také přesnou evidenci majetku a stalo se podkladem pro statistiky při řešení údržby a oprav. Postupem času toto označení začaly přebírat složky integrovaného záchranného systému.