Začněme tedy novými ranními spoji. Na trati se objevil zrychlený osobní vlak, který jede v pracovní dny z Nymburka hlavního nádraží (odjezd 4:53) přes Lysou (5:09) a Prahu hl. n. (5:46) do Strančic (příjezd 6:22). Spěšný vlak Šembera vyjíždí později – z Nymburka hl. n. v 6:26, ze stanice Nymburk město v 6:30. Příjezd do Prahy hl.n. je v 7:20. V původním čase spěšného vlaku jede osobní vlak s přestupem v Poříčanech. Právě vlaků mířících z Nymburka na Poříčany se týká nejzásadnější změna odjezdů. Vlaky z Nymburka vyjíždí o 8 až 10 minut dříve, než dosud.

Dojíždějící do zaměstnání v Mladé Boleslavi mohou nově využít spěšný vlak z Nymburka hl. n. (odjezd 6:04) přes Mladou Boleslav (6:32) a Českou Lípu (7:34) do Rumburku (příjezd 8:36). 

Nejen pro dojíždění za prací byly zřízeny nové spoje. Radovat se mohou například turisté, kteří z Nymburska míří třeba do skal na Jičínsko. Nově pojede sezónní spěšný vlak Český ráj z Prahy přes Nymburk město (9:28), Jičín (10:27) a Rovensko pod Troskami (10:55) do Turnova (příjezd 11:19). Zpět z Turnova vlak odjíždí v 16:41 a do stanice Nymburk město přijíždí v 18:26, do Prahy hl. n. v 19:13. „Vlak jede od 24.3. do 28.10. o víkendech a státních svátcích. V neděli ve směru do Prahy zůstává vlak celoročně, tak jak tomu je dnes,“ informují České dráhy.

V úvodu jsme zmínili nové noční spoje z Prahy. První novinkou je noční vlak z Prahy Masarykova nádraží (odjezd 23:31) přes Poříčany (0:16) do Nymburka hl. n. (příjezd 0:36). Další pak vyráží hlavně o víkendech a ještě později v noci. Jde o noční vlak v sobotu, neděli a státní svátky z Prahy hl. n. (odjezd 2:30) přes Lysou (3:10) a Nymburk (3:29) do Kolína (příjezd 3:56). V opačném směru vyjíždí v tytéž dny vlak z Kolína (odjezd 0:49) přes Nymburk (1:18) a Lysou n.L. (1:40) do Prahy hl. n. (příjezd 2:19).

S novými jízdními řády také přichází další integrace tratí a stanice do systému Pražské integrované dopravy. Jinými slovy, cestující z dalších míst budou moci využívat jednu jízdenku při cestě ze své obce či města do Prahy a tu použít i v pražské hromadné dopravě. Na Nymbursku se to týká nově integrovaného úseku až do Dymokur. V praxi to znamená zařazení zastávek v Jíkvi a Oskořínku do šestého tarifního pásma. A zastávek Křinec a Dymokury do sedmého tarifního pásma. 

Integrace se také protahuje na hlavním železničním koridoru procházejícím přes Nymburk. „Trať 231 je integrována v celém úseku Praha - Lysá - Nymburk - Kolín. Dále je integrován úsek Kolín - Kutná Hora na trati 230 a úsek Kutná Hora - Zbraslavice na trati 235,“ vysvětlují zástupci Českých drah. Na tomto úseku to znamená novou integraci do šestého tarifního pásma pro Libici nad Cidlinou. 

Změny jízdních řádů se okrajově dotknou také autobusové dopravy, a to přímo v Nymburce. Z důvodu přehlednosti se přejmenovala zastávka v Jičínské ulici z „Nymburk, Nemocnice“ na „Nymburk, Jičínská“. Linka 434 jede místo přes Jankovice přes zastávku Jičínská. „Touto úpravou je vyslyšen požadavek obyvatel z oblasti této zastávky pro obnovení spojení s poliklinikou. Sídliště Jankovice nadále bude obsluhovat linka 433,“ doplnili autoři změn.