Wakeboardingová dráha nebo také vodní vlek na poděbradském Jezeře ze špičky na ostrov. To je záměr Poděbraďáků Jana Volmutha a Václava Jankovského. Proti stojí místní organizace rybářského spolku. Na základě jejího vyjádření zamítla vlek i rada.

„Je to nový adrenalinový sport, který se dá přirovnat 
k vodnímu lyžování. Jde o takový snowboard na vodě. Jezdec jede sám mezi rameny na laně. Dá se to velmi rychle naučit," vysvětlil na úvod Jan Volmuth.

Výhodou prý je i skutečnost, že pokud jezdec spadne, může dál pokračovat v jízdě. Vše řídí obsluha, se kterou se jezdec domluví na rychlosti 
a zda je to začátečník či pokročilý jezdec.

To ovšem nic nemění na faktu, že město zatím stojí proti této dráze, která by zatraktivnila celé místo.

Lehce alibistický krok radních vychází z vyjádření místní organizace Českého rybářského spolku. „Vyjádření jsme posílali na radnici. Výbor organizace rozhodl nesouhlasit s dráhou, protože je to omezení rybářského práva," uvedl předseda poděbradské organizace Petr Linhart.

Radní se odkazují na rybáře. „Rybáři vydali nesouhlasné vyjádření a my ho akceptujeme. Jsme pro každou novou atrakci, ale nesmí to způsobovat komplikace. Když se pan Volmuth s rybáři domluví, neměl by to být zásadnější problém," řekl místostarosta Ivan Uhlíř.

Pro ujasnění: dráha by zabrala 30 metrů šířky a vedla by ze špičky – místa mezi normální a nudistickou pláží (výběžek za bývalou skokanskou věží) – na ostrov. Délka dráhy by dosáhla asi 238 metrů.

Podle Volmuthových propočtů by novou atrakci v sezoně navštívilo přes 6 500 lidí, což by na vstupu na Jezero městu přineslo kolem čtvrt milionu korun. „Ekonomická stránka není v tomto případě nejpodstatnější," dodal ještě Uhlíř.

Jistě, nemusí být. Jan Volmuth a Václav Jankovský zareagovali na negativní vyjádření sepsáním petice.
„Petici jsme roznesli po městě. Je v restauracích, kavárnách, knihovně. Ještě ji umístíme asi i na středních školách. Wakeboarding je mladá sportovní disciplína, která už je ale ve svých kruzích velmi známá a oblíbená. Plusem přeci je zřídit nové sportovní odvětví. Lidé si tak budou moci vybrat další atrakci na Jezeře," vyložil Volmuth s tím, že tento sport je velmi oblíbený například 
v Německu a Thajsku.

U nás se jezdí na Seči, v Plzni nebo Chomutově. V roce 2016 bude tento sport uveden jako ukázkový na Olympijských hrách v Riu.

Volmuth s Jankovským vidí v poděbradském Jezeře velký potenciál. „Je to krásné místo a hlavně dráha by měla přes 230 metrů, na Seči je stometrová," dodal bývalý profesionální snowboardista Volmuth o svém projektu.

Co je vlastně wakeboarding?

Wakeboarding je vodní sport, který spočívá v jízdě na wakeboardu taženém lodí nebo kabelovým vlekem po vodní hladině. Byl vyvinut jako kombinace vodního lyžování, technik surfingu. Wakeboardista je tažen na laně, které je zachyceno na velkém dlouhém okruhovém laně a to je vypnuto mezi 4 až 6 sloupy ve výšce cca 7 metrů nad vodou (výška se mění podle typu a data výroby vleku, dnes se preferuje výška větší, pro daný styl jízdy, který používají hlavně KiteBoardisté , kteří jsou zvyklí se nechat nadzvedávat tahem lana), ale není to nezbytné.
Zdroj: Wikipedie