Jedním z průkopníků nordic walking v Nymburce je Petr Šmíd, který před dvěma lety využil příležitosti zúčastnit se kurzu pro instruktory a od té doby sám jako instruktor funguje. Z vlastní zkušenosti ví, že není chůze jako chůze. Vtip je v tom, že se musí vědět, jak na to, a také jaké hole si pořídit.

„Sám jsem chodil dva roky podle Labe a myslel jsem si, že chodím správně. Až na kurzu jsem zjistil, že dělám všechno špatně," říká Petr Šmíd a vysvětluje, že je nesmírně důležité se naučit, jak správně pracovat rukama, abychom jednostranně nezatěžovali určité svalové skupiny, ale naopak docílili zapojení až 90 procent všech svalů. Právě to je hlavním přínosem nordic walking.

Rovněž je zásadní výběr správných holí, je totiž rozdíl mezi holemi na walking a holemi trekingovými.

Ve srovnání s Evropou jsme zatím na poli této pohybové aktivity pozadu, a to je škoda. Proto je vítaná iniciativa propagátorů a lektorů, jako je Petr Šmíd. „Myslím, že konkrétně na Nymbursku se o nordic walking neví příliš. Mnoho lidí si vezme hole, i ty špatné, a jdou. Přitom při neznalosti je efekt z takového pohybu minimální, ne-li přímo škodlivý," vysvětluje Šmíd.

Polabí je díky stezkám podle Labe, lesoparkům Kersko nebo Ostrov i díky lázeňskému městu Poděbrady ideálním regionem pro chůzi s holemi. Podle Petra Šmída je nord walking jednou z nejjednodušších a nejzdravějších pohybových aktivit v našem okrese. Proto věří, že se postupně najde dost zájemců, kteří využijí příležitost dozvědět se o nordic walking vše podstatné, naučit se správnou techniku a využívat ji v praxi.

Romana Jeníková chodí i dvakrát týdně kolem deseti kilometrů. „Naučila jsem se správně chodit v kurzu pod vedením instruktora. Chodím proto, že chůze je nejpřirozenější pohyb. Dává mi úplně všechno. Nepotřebuji posilovnu, při chůzi si protáhnu všechny svaly," říká květinářka Romana.

V úterý 30. května začíná v Nymburce série tří minikurzů. Sraz účastníků je v 18 hodin před hotelem Ostrov u lesoparku. Další se uskuteční v úterý 13. a 20. června. Zájemci, kteří mají vlastní hole, se nemusí registrovat předem, ostatní se mohou přihlásit na telefonu 601 346 869 nebo mailem na adrese pentia.smid@seznam.cz či prostřednictvím facebooku.