Poděbradská Noc s Andersenem a Michalem Vieweghem

V noci ze 3. na 4. dubna se znovu konala akce s názvem Noc s Andersenem, kterou pořádají knihovny po celé republice. Program sedmé poděbradské Noci začal zahřívacím kolem soutěží družstev dětí poděbradské základní školy T. G. M.. Ta se utkala ve znalostech o životě a díle Andersena a Michala Viewegha. Soutěž ukázala, že oba spisovatelé jsou dětem blízcí.

Poté žáci vyrazili do terénu. Na 21 hodinu v parku u pošty, na místě bývalého hřbitova, bylo pro ně připraveno krátké představení novodobých poděbradských pověstí Dívka s havraními vlasy. Pověst se členy divadelního spolku Jiří nastudovala režisérka a herečka Nataša Doležalová. Dramatizace se odehrála u jediného dochovaného náhrobního kamene z původního hřbitova.

Pak se průvod dětí a několika dospělých přesunul na II. nádvoří poděbradského zámku, kde se odehrál druhý dramatický kus Tajemství zámeckého sluhy, tentokrát v režii studenta poděbradského gymnázia Vojtěcha Říhy. Obě divadelní hry napsali studenti poděbradského gymnázia.

Projekt novodobých poděbradských pověstí vznikl loni, kdy jich gymnazisté napsali více jak třicet. Ty letošní shlédl i spisovatel Michal Viewegh, který se zájmem sledoval dramatický počin svých mladších kolegů.

Po zasloužených ovacích dramatické hry se andersata přesunula do zámeckého divadla Na Kovárně, kde se konečně setkala s Michalem Vieweghem. Nejdříve se četla Andersenova pohádka Princezna na hrášku. Viewegh zase přečetl příběh, Jak se tatínek zbláznil ze své předposlední knížky Krátké pohádky pro unavené rodiče. Tu ilustrovala Poděbradačka Radka Folprechtová, která Michaela Viewegha doprovázela a spolu s ním odpovídala na všetečné otázky dětí. Celé setkání zakončila autogramiáda. Tečkou za celým programem sedmé poděbradské noci bylo nocování 22 poděbradských čtvrťáků a páťáků ze ZŠ T.G.M. ve školní knihovně.

V Dobšicích strávily děti Noc s Andersenem v Muzeu Keltů. A dokonce i s kostlivcem

O akci Noc s Andersenem nepřišly ani děti v malé obci Dobšice. Tamní knihovna je součástí Muzea Keltů. „Je sice malá, ale ve středu místnosti se nachází vitrína s kostlivcem. Už kvůli tomu kostlivci se na noční dobrodružství všichni moc těšili, protože kdy je příležitost prožít něco tak neobvyklého,“ uvedla Helena Novotná z dobšické knihovny.

S dětmi besedoval spisovatel Jan Řehounek, který napsal spoustu pohádek o Polabí. A dokonce i pohádku o Dobšicích a jejich víle Lopušce, která je v jeho knize Pravda pravďoucí.

Po příjemném povídání, kterého se zúčastnilo i osm dospěláků z řad rodičů a prarodičů, následovala dobrodružná stezka odvahy s křížovkou. „I když se všem nepodařilo vyplnit křížovku, tak pocit, že dokázali projít setmělou přírodou, byl úžasný a všichni si vysloužili sladkou odměnu. Poté se nám podařilo vypustit balón splněných přání,“ doplnila Novotná.

Nocování v knihovně se zúčastnil také starosta Dobšic František Malý. Dětem přečetl pohádku O pejskovi a kočičce. A dokonce přinesl starodávnou valchu a dětem názorně ukázal, jak se dříve pralo a ždímalo. Zábava pak pokračovala až do ranních hodin.

NAĎA VÁVROVÁ, OLGA ŠEVČÍKOVÁ