V úvodu dopisu se obrací na všechny obyvatele lázeňského města. „Vážení obyvatelé Poděbrad, moc vám děkujeme za milé přijetí a vaše milé, útulné a klidné město! Jsme Ukrajinci z města Charkov, které jste vy i vaše město laskavě a dobrosrdečně přijali, ubytovali a pomohli nám v pro nás nelehké situaci. Dobře si uvědomujeme, že ani pro vás nebylo snadné nám v této těžké době pomoci. Velmi si toho vážíme a nikdy na to nezapomeneme,“ píše Yevhen Bushynskyi za sebe i svoji rodinu.

Z Rusy napadené země ujel hned po začátku války se ženou a třemi dětmi. Jedno z dětí je znevýhodněné a potřebuje speciální péči, proto pro něj neplatila branná povinnost a mohl se v českém azylu starat o rodinu. „Bydleli jsme ve vašem městě čtyři měsíce. Čtyři nádherné měsíce! Naše dítě navštěvovalo vaši báječnou školu Václava Havla. Paním učitelkám a řediteli také moc děkujeme! Promiňte Ukrajincům, jestli jsme udělali něco špatně,“ píše v dojemném dopise na rozloučenou.

Na jeho slova reagoval Vlastimil Špinka, ředitel Základní školy Václava Havla. „Díky za takové ocenění. Moc si toho ve škole Václava Havla vážíme. Přeji vám hlavně klid pro bezpečnou výchovu vašich dětí,“ popřál ředitel školy, podle kterého šlo o vzdělanou a kultivovanou rodinu se znalostí jazyků.

Osobní poděkování napsali ukrajinští uprchlíci i provozovateli penzionu na Ostende Milanu Suchomelovi. „Budeme si pamatovat Váš úsměv a otcovský přístup. Pane Milane, přijal jste nás jako otec,“ píše Yevhen.

Bouřka a silný déšť z pátku na sobotu měly za následek částečné zatopení podchodu na nádraží v Lysé nad Labem.
Hasiči přenášeli cestující v náručí. Deště zaplavily podchod lyského nádraží

V závěru dopisu pak přidává poklonu nejdojemnější. „Vězte, pamatujte, že Ukrajinci nyní vědí o vaší laskavosti, štědrosti a otevřených srdcích. Pamatujte, že Ukrajinci budou vždy první, kdo vám přijde na pomoc a přijmou vás jako příbuzné, jako jste přijali nás. Dnes opouštíme vaše město, ale vždy budeme na vás a vaše dobré přivítání vzpomínat. Ještě jednou děkujeme a omlouváme se vám, milí obyvatelé Poděbrad. My a naše tři děti nikdy nezapomeneme na vaši laskavost," loučí se rodina vyhnaná válkou z vlastní země.