Podle Pavla Kotyzy, který je vedoucím střediska Krahujec, zájem v posledních letech mírně roste. „Je vidět, že rodiče mají zájem o to, aby jejich děti chodily do skauta. Měli jsme před pár dny první schůzky v novém školním roce a zejména u mladších oddílů se nám hlásí noví zájemci. V tuto chvíli neumím říci přesná čísla, ale v posledních letech zájem mírně narůstá,“ uvedl Kotyza řečený Belmondo.

V tuto chvíli by středisko Krahujec mělo sdružovat přibližně 110 dětí v pěti oddílech. Zájemci si před několika týdny užili společný skautský tábor v lokalitě Kačerovna nedaleko Mladé Boleslavi. Na nich se děti učí tradičním skautským dovednostem, prožívají dobrodružství při nočních hlídkách nebo při službách pomáhají v kuchyni. „Ale pracujeme i s novými technologiemi. Například pomocí GPS učíme děti hledat „kešky“,“ vysvětluje Kotyza.

Také skauti z Mezinárodního skautského střediska Tortuga majícího hlavní sídlo ve vile na Zálabí si letos užili tábory. Středisko nese označení Modrá flotila, funguje už 70 let a jeho svěřenci se vypravili hned na několik míst. „Tábory jsou vždy čtrnáctidenní a letos byla jedna část v Hostinném v Podkrkonoší, další pak nedaleko Plzně,“ přibližuje členka střediskové rady Zuzana Kučerová. Také oni kombinují na táborech získávání tradičních dovedností s moderní technikou. „Nežijeme v pravěku a neurčujeme světové strany jen podle mechu a lišejníků. Využíváme také technologie GPS. Samozřejmě to není tak, že by děti běhaly po táboře 14 dnů s mobily nebo tablety v rukách. Ale u některých her tyto technologie využíváme,“ vysvětluje postupnou proměnu výchovy ve skautu Kučerová.

Také v jejich středisku zaznamenali se začátkem školního roku zájem zhruba 10 nových dětí o jejich činnost. Navíc kromě oddílů Volavek a Ledňáčků v Nymburce při jejich středisku působí i třetí oddíl Medúzy v nedalekých Strakách. „V tuto chvíle je v našich řadách zhruba 45 dětí. Myslím, že zájem o naši činnost je v posledních letech zhruba stejný,“ dodává skautka ze zálabského střediska.
Aktivní je také skautské středisko Cefeus, které se schází v areálu Veslák. Uplynulý pátek lákali své členy i nové zájemce na dobrodružnou akci. Ke komunikaci využívají i sociální sítě. „Lukostřelba, rafting na divoké řece jménem Labe, opékání buřtů a mnoho dalšího.“ Tak lákali nejen své členy, ale i kamarády a „úplně všechny“ na páteční akci u řeky. Jejich akce mají pozitivní ohlas jak u samotných členů, tak u rodičů. „Super skautské středisko, v oddílu jsem 11 let, během kterých jsem zažil spoustu výprav, super tábory a zahrál si nejrůznější hry s partou kamarádů,“ píše člen oddílu. „Můj syn tam chodí již čtvrtým rokem a je to super. Pořádají různé akce, na kterých se nikdo nikdy nenudí. Je fajn, když se mohou zapojit i rodiče. Fandím Vám kluci, držte se!“ píše zase jeden z rodičů.

CO DĚLAJÍ SKAUTI V NYMBURCE
- pořádají schůzky v klubovnách, hraji soutěže, baví se v přírodě
- pořádají letní tábory
- učí děti nejen dovednostem známým z foglarovských dob, ale využívají i nové technologie
- děti se naučí pracovat s GPS, zájemci hledají i dnes populární „kešky“
- například středisko Krahujec pořádá zimní hru Nymburk plný strašidel, která má tisíce účastníků
- přes léto využívají sportoviště, pořádají například softballová odpoledne