V regionu je to opravdu výrazné snížení nezaměstnanosti. A i když se operovalo s tím, že se vyhoupne na magických deset procent, zřejmě sezónní práce procento výrazně snížily.

Ze suché statistiky lze vyčíst, že v květnu přibylo na pracáku v Nymburce 431 nových uchazečů, 594 jich naopak úřad opustilo. Nezaměstnanost celkově klesla i v celé České republice.

Šéf Trhu práce na nymburském úřadu práce nedávno tvrdil, že za snížení procenta nezaměstnanosti může aktivní politika nezaměstnanosti, zlepšení stavu ekonomiky a rychlý nápor sezónních prací po dlouhé zimě.

„Pokud jedu z Ostré na Nymburk, na polích je tam neustále živo a pracujících přibývá,“ řekla Milena, která jezdí za prací do Nymburka.

Jednou z motivací uchazečů o práci je jistě i nabídka různých rekvalifikačních kurzů. Také Ladislav z Městce nabídky využil. „Jezdím už skoro měsíc na svářečský kurz do Lázní Bohdaneč. Koncem týdne budu absolvovat státnice. Myslím, že po kurzu budu mít větší šanci sehnat práci ve strojírenském průmyslu,“ doufá Ladislav. Za květen absolvovalo úspěšně rekvalifikaci 52 nezaměstnaných.

Nejvíce lidí bez práce, a to 35 z celkového počtu 124 ekonomicky aktivních obyvatel, je v Chotěšicích. Pouze 3 lidi jsou nezaměstnaní v Jiřicích, to je 4,05 procent.

Jak si v květnu stála v nezaměstnanosti města na Nymbursku

Nymburk 8,65 %
Poděbrady 7,64 %
Lysá nad Labem 8,30 %
Milovice 17,52 %
Sadská 9,64 %
Městec Králové 7,70 %
Rožďalovice 12,15 %