Nezaměstnanost na Nymbursku se v lednu dostala málem na deset procent! Podle vedoucího oddělení Trhu práce na pracovním úřadě v Nymburce Pavla Krpálka můžeme deseti procent nezaměstnanosti dosáhnout už někdy v průběhu nejbližších měsíců.

Pro srovnání, v lednu roku 2009 byla míra nezaměstnanosti na 7,7 procentech.

Co k tomu přispívá? „Je to směs různých faktorů. Ekonomická krize, kdy firmy zužují své týmy a také ukončení jednotlivých smluv,“ uvedl Krpálek.
Podle Krpálka se zlepšení na trhu práce asi nedočkáme. „Je to i letošní dlouhou zimou, stavební firmy nemají zakázky a tudíž pro své lidi práci,“ řekl Krpálek.

V lednu se stály před pracákem opravdu dlouhé fronty. „Stála jsem tu na vyřízení registrace přes dvě hodiny,“ řekla žena z Nymburka, která přišla o manažerskou pozici v Praze.

Celkem 705 nových registrací o práci zaznamenal pracovní úřad v Nymburce za měsíc leden. „To je skutečně asi nejvyšší číslo v přírůstku nezaměstnaných za posledních pár let. „Bohužel nás to ale nepřekvapilo, na deset procent se dostaneme v průběhu nejbližších měsíců,“ okomentoval neblahý stav Krpálek.

Jen pro ilustraci bylo v lednu na pracáku celkem 4 619 uchazečů o práci a volných nabízených míst něco přes tři sta. „Z toho ještě kolem dvou set jsou sezónní zemědělské práce, které se blíží. Ostatní nabídka míst je kolem stovky.

Největší nezaměstnanost na Nymbursku byla v lednu v Chotěšicích. Tam jsou na 35, 48 procentech. Z celkem 124 ekonomiocky aktivních občanů je registrováno na pracovním úřadě 46 lidí. Naopak nejnižší nezaměstnost byla v Senicích. Tady z 88 aktivních občanů jsou pouze tři registrovaní nezaměstnaní.

Z větších měst v regionu jsou na tom nejhůře již delší dobu Milovice. Je tu 421 nezaměstnaných, a to je 17,92 procenta.