„S nástupem teplých měsíců očekáváme nárůst sezónních prací v zemědělství, restauratérství a stavebnictví,“ řekl vedoucí oddělení Trhu práce na pracovním úřadu v Nymburce Pavel Krpálek.

Pouhých 150 pracovních míst je opravdu skromná nabídka. „Je to o dobrou stovku méně míst než v loňském roce,“ uvedl Krpálek.

Podle něj žádná firma v současnosti nehodlá propouštět větší množství zaměstnanců. V loňském roce propouštěli více svých pracovníků například ŽOS Nymburk, Rosa Market, Tona či Zelko.

Pokud firma propouští více jak 25 zaměstnanců, je povinna to hlásit příslušnému úřadu práce. „Po upozornění tak učinila firma Rosa Market, ale takové Zelko se do dneška nenamáhalo zvednout telefon a oznámit nám to,“ stěžuje si Krpálek.

Opačný trend zaznamenává pracovní úřad v továrně Changhong nebo firmě Fresenius. „Ve firmě Changhong nedávno přijali kolem 30 lidí brigádně na tři měsíce, jelikož získali zakázku z Itálie,“ ví šéf Trhu práce.

Václav a Vojtěch jsou Nymburáci, kteří na tom s prací zase tak dobře nejsou. Václav hledá už čtvrt roku, ale všude se ho ptají na věk. „To mi přijde nedůstojné, už mě to nebaví,“ lamentuje Václav. Vojtěch pracuje ve firmě, která je na tom jednou dobře, podruhé hůř. „Vůbec nevíme, co s námi bude. Od vedoucích máme kusé informace, ale nevypadá to moc dobře,“ tvrdí Vojtěch, který pracuje v areálu bývalého podniku Asbestos.

A jak je to s nějvyšší a nejnižší nezaměstnaností na Nymbursku za únor?

Čísla ze statistiky jsou shodná s těmi lednovými. Nejvyšší nezaměstnanost trvá v Chotěšicích a je 29,84 procent. „Z 227 ekonomicky aktivních lidí je 32 na úřadu práce,“ potvrdil Krpálek. Naopak nejnižší nezaměstnanost je i nadále ve Zvěřínku. „Ono stačí, když 5 lidí z obce je nuceno odejít z nějaké firmy a už se to na míře nezaměstnanosti projeví,“ uzavřel šéf trhu práce.