První měsíc roku 2009 zaznamenala míra nezaměstnanosti na Nymbursku opět nárůst. Z prosincových 7,1 nezaměstnanost stoupla na 7,7 procent. Prudce klesl počet volných pracovních míst.

V lednu bylo v evidenci úřadu práce 3 567 uchazečů o práci. Nově se zaregistrovalo 660 uchazečů. „Lidé chodili opravdu celý měsíc. Zmenšuje se ale poměr počtu uchazečů o práci a volných míst,“ řekl Pavel Krpálek z nymburského úřadu práce. Počet volných míst totiž v lednu klesl na 411, což je za posledních několik let vůbec nejméně. Navíc většina z tohoto čísla jsou volná místa v zemědělství, o která už tradičně není zájem. Ještě před rokem přitom mohli uchazeči o práci vybírat z 1 120 volných míst. Není se tak co divit, že nově zveřejněná volná místa jsou prakticky okamžitě obsazena.

Situace na trhu práce však využívají některé internetové weby nabízející práci. Ty si informaci o volném místě zkopírují ze stránek úřadu práce, ovšem už ji neaktualizují. „Volají nám lidé i zaměstnavatelé, proč jsme volné pracovní místo nezrušili. Od těchto nabídek pracovních míst se distancujeme,“ dodal Krpálek.

Nymburský úřad práce v tuto chvíli nemá informace o hromadném propouštění zaměstnanců. Firmy však propouští průběžně. Navíc ukončení pracovního poměru často řeší dohodou s odstupným.

Lidí bez práce přibylo. Nejvyšší nezaměstnanost je v Chotěšicích

Během ledna nezaměstnanost opět stoupla, a to na 7,7 procent. V evidenci úřadu práce bylo přes tři a půl tisíce lidí. A která obec v okrese se nejvíce potýká s nezaměstnaností? Podle lednové statistiky úřadu práce s nejvyšší nezaměstnaností bojují v obci Chotěšice, kde je bez práce 25,81 procent lidí. Na druhém místě jsou Kolaje se 23,68 procenty a třetí místo obsadil Okřínek, kde je míra nezaměstnanosti 17,91 procent. Na opačné straně tabulky s nejnižší nezaměstnaností jsou Jiřice, kde je stále nulová nezaměstnanost a práci tu tedy mají všichni ekonomicky aktivní obyvatelé. Druhé místo obsadila obec Nový Dvůr, kde je bez práce jeden člověk z 36 a míra nezaměstnanosti 2,78 procent.

Jak jsou na tom města regionu?

Nymburk 7,13%
Poděbrady 7,84%
Lysá nad Labem 6,72%
Milovice 12,29%
Sadská 6,61%
Městec Králové 8,48%