Celková nezaměstnanost na Nymbursku v březnu mírně klesla, pohybovala se na 9,7 procentech. To je podle šéfa oddělení Trhu práce nymburského pracáku Pavla Krpálka letos vůbec poprvé. „Bohužel ten trend je opačný, myslím, že v letošním roce dosáhneme na desetiprocentní míru nezaměstnanosti v regionu,“ uvažuje ze zkušeností Krpálek.

Velmi razantně tomu napovídá i neúprosná statistika. „V loňském roce byla nezaměstnanost za březen 8,1 procenta a počet nezaměstnaných 3 790. Letos je to o tisíc a sto nezaměstnaných více,“ ví Krpálek.

V březnu umístil Úřad práce přes stovku evidovaných lidí na takzvané veřejně prospěšné práce. „Jsou to lidé, kteří uklízí a pomáhají v obcích, kde žijí. Záleží i na starostech, jak se k nim postaví,“ uvedl Krpálek.

Už nějaký čas pracují v ulicích Nymburka romské ženy, které postupně čistí město. „Jsou šťastné za možnost pracovat. Bez práce byly některé z nich i přes deset let,“ uvedl František Sivák ze sdružení Romové pro Nymburk, které s úřadem práce spolupracuje.

Nezaměstnaných zůstalo v březnu evidováno 4 793, nově se přihlásilo 492 lidí. 550 uchazečů ukončilo evidenci nebo jsou to uchazeči vyřazení z evidence. Důvodem vyřazení může být například odmítnutí zaměstnání bez vážnějšího důvodu.

„Pracovnice vydávají klientům doporučenku. S ní se pak nezaměstnaný vrátí. Na doručence je vyplněno, zda se dotyčný dostavil a také výsledek jednání,“ vysvětlil Krpálek.

Nabídka pracovních míst není v současnosti dostatečná, čítá pouhých 173 míst, vloni to bylo pro srovnání 446.

Nejvyšší nezaměstnanost v březnu byla v Chotěšících (34,68 procenta), nejmenší naopak v Senicích (4,55 procenta).