Velké štěstí měl zatoulaný a po zimě hladový netopýr, kterého v pátek po sedmé hodině ráno objevil jeden z řidičů záchranné služby zavěšeného vysíleného u Obecního domu v Nymburce. „Pojďte se podívat, je tak ve výšce nohou, visí na betonovém soklu a spí,“ zval mě řidič .

Redakce okamžitě rozpoutala záchrannou akci. Zavolali jsme Luboše Vaňka do pátecké stanice pro handicapovaná zvířata a umístili prozatím netopýra do krabičky.

Luboš Vaněk přijel asi do hodiny. Téměř nehybného, ale vydatně křičícího vystrašeného netopýra jsme odborníkovi předali. „Musí dostat první potravinovou injekci v podobě glukozy a pak ho rozkrmíme červy. Do přírody ho vypustíme až tam v dubnu, protože teď ještě hrozí velké výkyvy počasí,“ sdělil Luboš Vaněk a netopýra odvezl do pátecké stanice.

Podle Vaňka je letošní rok pro netopýry velmi špatný. Podzim byl velmi teplý a netopýři si prý do konce listopadu nestačili najít zimoviště a zůstali jen v obyčejných úkrytech. „Pak přišly velké mrazy, takže mnoho z nich se nestačilo zazimovat. Letos se jich k nám do stanice dostalo kolem padesáti, protože pokud nenašli úkryt na zimu, jsou velmi vysláblí a nemají energii,“ vysvětlil vedoucí stanice.