Malá místnůstka rozměrů šatny, kam se vejde postel, jedna skříňka, stolek 
a židle, kolem všude tašky 
s osobními věcmi. Bez vlastní koupelny a koutečku, kde by se dalo uvařit. V takovém prostředí žije Ukrajinka Shaer Etti v Nymburce už pět měsíců. „Říkám tomu mučírna. Máme tu společnou kuchyňku a koupelnu s vanou, do které se bojím vlézt, abych neupadla," postěžovala si Shaer Etti Nymburskému deníku před časem.

Osmdesátileté ženě se ale blýská na lepší časy. Bytová komise města rozhodla o přidělení malého bytu v Domě 
s pečovatelskou službou Panorama v Soudní ulici. „Jde 
o byt pro jednoho člověka. Rozhodnutí bytové komise nebylo jednoduché, protože paní Etti před tím dvakrát dostala výjimku a dvakrát bydlení opustila na delší dobu, aniž by dala někomu vědět. Ale vzhledem k její situaci jsme jí opět vyšli vstříc," uvedl místostarosta Nymburka Pavel Fojtík. „Jsem moc ráda, že mi pomohou. Vyřeší se tím jedno z mých velkých trápení," říká vděčně Shaer Etti, kterou ještě čekají před stěhováním do Panoramy nějaké formality.

Její životní cesta k téměř neřešitelné situaci byla velmi složitá. V životě zažila hrůzy nacismu i koncentrační tábor. Před jedenácti lety potkala v Nymburce muže, za kterého se provdala. Ten ale po čtyřech krásných společně strávených letech zemřel. Poté žila nějakou dobu nedaleko Českého Brodu u své vnučky. Ta se ale odstěhovala do Izraele. Paní Etti byla na čas v Nymburce, kde bydlela v Purkyňově ulici. Odtud na rok odjela za vnučkou a o bydlení 
v Nymburce přišla.

Pak přišla další životní rána. Shaer zjistila, že její důvěra, kterou ve vnučku vložila, se jí vymstila. Mladá žena vybrala z jejího účtu všechny peníze a Shaer Etti zůstala bez prostředků a s velkými obtížemi se vrátila do Nymburka. Od té doby žije v podnájmu za 4 tisíce korun v jedné místnůstce. „Mám ještě dceru, ta žije v Moldávii, ale je tam na tom hůř než já tady, takže bychom se tam obě nebyly schopné uživit," vysvětluje další trable ukrajinská babička.

Byt v Panoramě jí zvedne životní podmínky o několik tříd výš. Bude mít své soukromí, kde si uvařit, vykoupat se. Jen nemá žádný vlastní nábytek. Pokud by někdo ze čtenářů měl doma například lůžko na spaní nebo jakýkoliv kus nábytku – skříň, židli, stůl, kterého se potřebuje zbavit, protože si zakoupil nový, Shaer Etti by to moc pomohlo. Stačí se ozvat redakci Nymburského deníku na milena.jinova@denik.cz nebo na tel. 724 787 354.