A ještě ke všemu se musela přestěhovat do domu, který není bezbariérový a do nějž jí její dcera, která se o ní stará, na ručním vozíku nemůže vyvézt.

Klára žije ve společné domácnosti se svou dcerou a jejími třemi dětmi. Od středního věku je upoutána na invalidní vozík, což znesnadňuje život nejen jí, ale i její dceři, která o ni pečuje. „Finanční problémy rodiny přiměly Kláru k prodeji elektrického vozíku, který nebyla schopna dále splácet. Ke všem problémům rodiny se ještě přidal fakt, že se musela přestěhovat do domu, jehož vchod nebyl bezbariérový. Tato změna jí omezila téměř veškerý pohyb, protože její dcera nebyla schopna ji s mechanickým vozíkem přepravit přes schody ven,“ vysvětluje sociální pracovnice poradny Respondeo, která ženě v téměř neřešitelné situaci začala pomáhat. Po oslovení jedné z nadací v Praze se jim dostalo příslibu, že Kláře bude elektrický vozík za minimální obnos zapůjčen. „Rampu na schody vyrobil ochotný soused. Na vozík se těší nejen Klára, ale i děti, protože vědí, že s nimi bude babička pobývat venku opět mnohem častěji,“ popisuje možné lepší zítřky pracovnice poradny.

Děti ve školce neměly na divadlo

Podobně špatně s penězi na tom byla i rodina Karla. Jeho rodina je početná, má pět dětí. Rodiče se o děti snaží vzorně starat a poskytnout jim vše, co potřebují. Jak už to bývá, život je ale někdy komplikovaný. Karel přišel s ohledem na svůj zdravotní stav o práci a rodina se ocitla ve velmi svízelné situaci. Náklady na bydlení a jídlo jsou natolik vysoké, že rodiče nejsou schopni poskytnout dětem cokoliv dalšího.

Dvě z pěti dětí navštěvují ještě mateřskou školku, kde se děti často účastní kulturních představení jako jsou divadlo, koncerty, kino. „Poplatek za kulturu za jedno dítě činí 1 600 korun ročně, což si rodina Karla nemohla dovolit. Bylo jim to velmi líto a stejně tak i dětem. Rozhodla jsem se navštívit ředitelku mateřské školy a hledat s ní cestu, jak danou situaci vyřešit, pokud je to vůbec možné. Společně jsme poté jednaly i se starostkou obce a nadací z Prahy,“ popisuje snahu o najití řešení sociální pracovnice Respondea.

Spojením těchto tří stran a společným úsilím se podařilo peníze sehnat a Karlovy děti se tak mohou účastnit společenských akcí, z čehož mají radost nejen rodiče, ale hlavně děti.