„Pomalu sleduji, jak ve studni ubývá vody. Zhoršuje se to každý den. Snažím se dvakrát denně zalívat zeleninu a ovocné stromky, co mám na zahrádce, ale mám strach, jak dlouho to budu moci dělat. Už teď se snažím dozrávající zeleninu vytrhat a zpracovat, protože pokud ji nebudu moci zalévat, byla by k ničemu. Takže raději menší plody, než žádné,“ říká smutně paní Jana z malé obce na Královéměstecku.

Problém se suchem panuje v celém regionu. Podle Martiny Kraumanové z odboru životního prostředí nymburské radnice se už lidé s problémy studní s klesající hladinou vody ozývají. „Máme několik takových poznatků, lidé se hlásí s tím, že jim klesá hladina vody ve studních. Zatím jsme vydali výzvu k šetření vodou, je možné, že v případě pokračujícího suchého počasí dojde k dalšímu kroku, kterým by byl zákaz určitých činností. Ale to v tuto chvíli opravdu předbíháme,“ řekla Kraumanová.

Výzva k šetření s vodou platí nejen v Nymburce, ale i pro dalších 38 měst a obcí v okolí. Platí od 30. května a týká se mimo jiné Sadské, Rožďalovic, Loučeně, Křince, Kostomlat či Vestce. „Vzhledem ke stávajícímu suchému období v měsíci květnu a na základě nepříznivé hydrologické situace na území ORP Nymburk, vodoprávní úřad vyzývá občany i právnické osoby, aby v co největší míře hospodárně využívali odběry vody ze studní, veřejného vodovodu a povrchových vod (vodní nádrže a toky), zejména omezili odběry vody pro účely mytí aut a techniky, napouštění bazénů, zalévání trávníků a hřišť,“ píše se ve výzvě.

Sucho v našem regionu v letních měsících není nic neobvyklého. Kritické léto z pohledu nedostatku vody pamatují v řadě obcí před třemi lety. Nymburský deník informoval o zákazu používání povrchových vod ve správním obvodu Nymburka. Lysá nad Labem a Poděbrady vyzývaly k maximálnímu šetření s vodou. „Máme ve studni už jen tak dvacet pět centimetrů vody, takže jsme přestali zalévat rostliny na zahradě. Voda nám zatím stačí na používání v domácnosti,“ uvedla tehdy jedna z obyvatelek Hrubého Jeseníku s tím, že ale mají možnost přepnout čerpání vody z obecního vodovodu. Ani to ovšem není řešením, protože obec patří do správního obvodu Nymburka, který částečně používání vody pro účely zalévání zakázal.

Černíky na tom byly v regionu zřejmě zatím nejhůř. „Šetříme vodu, jak se dá. Někteří lidé se jezdí koupat a prát prádlo ke svým příbuzným. Nejhorší je, že ve studnách, kde voda klesla, zatím už nepřitéká,“ konstatoval tehdy starosta Vratislav Ouhrabka.

V sousední Vykáni na tom místní byli o něco lépe. Podle starosty Jiřího Veselého nebyla situace s vodou kritická. „Některým lidem voda dochází, ale zatím se to dalo řešit. Například moje dcera k nám jezdí pro vodu s barelem. Ale problém je s přítokem do místního koupaliště. V potoce je vody minimum, takže se koupaliště dopouští velmi těžko,“ říkal Veselý v roce 2015.

Aktuální předpovědi meteorologů hovoří o tom, že během příštího týdne by v souvislosti s poklesem teplot lehce pod letních 25 mohly přijít přeháňky. Zda však budou natolik intenzivní a vydatné, že pomohou zvednout hladiny ve studních i ve vodních tocích, to v tuto chvíli nikdo neví.