Nejen stavět, ale také rekonstruovat

Podle nového sociálně demokratického vedení Středočeského kraje je třeba věnovat pozornost nejenom dostavbě nových pavilonů nemocnic, ale nutné jsou také rekonstrukce dosavadních budov. Jen tak prý budou nemocnice moci poskytovat odpovídající péči. „Problematické jsou zvláště některé provozy nemocnic v Kladně, Příbrami a Kolíně,“ upozornil Rath, neváhaje použít výrazů „tragický stav“ či „hrozba uzavření“. Připomněl, že v těchto nemocnicích byly dlouhodobě zanedbávány investice do údržby. „Mladá Boleslav je na tom lépe – ale v Kladně byly poslední větší investice před třiceti lety,“ demonstroval hejtman na příkladu, proč se nemocnice potýkají s hnijícími stoupačkami, netěsnými okny – a také proč pacienti leží na pokojích se šesti či sedmi lůžky a na padesát lidí připadá jedna toaleta.

Experti posoudí možnosti dluhu

„Aby se nemocnice změnily, musí do nich plynout další miliardy,“ zastává se hejtman Rath oboru, z něhož vzešel a v němž si i vyzkoušel působení na postu ministra. Konkrétní odhad představuje 3,97 miliardy. „Můžeme na to rezignovat,“ naznačil jednu z variant, která by znamenala, že v nemocnicích zůstane vše při starém. „A druhou cestou je navýšit úvěr,“ doplnil s tím, že vše ještě musí být otázkou rozprav v krajském zastupitelstvu. „Bude to zajímavá debata – a sám jsem zvědav, jak dopadne,“ podotkl hejtman. Sám prý zatím nechce zaujímat žádné stanovisko. Podle vlastních slov si počká na výsledky rozborů bankovních expertů, kteří nyní podle jeho zadání zvažují, jaké zadlužení kraj unese. „Zatím na tom dělá ČSOB – a chceme o totéž požádat ještě jeden bankovní dům,“ doplnil.
Část z potřebných financí by měla plynout z evropských peněz. Středočeským nemocnicím – vedle těch krajských také městským – má totiž být určeno 600 milionů korun na projekty podporované fondy Evropské unie. To, že představitelé kraje vypsali výzvy k předkládání projektů právě v této oblasti, vyvolalo rozčarování mezi starosty. Ti totiž počítali s možností získat příspěvky na rozvoj měst a obcí. Takové projekty si ale vzhledem k tomu, že prioritu tentokrát dostaly nemocnice, musejí schovat do šuplíku.

Ve skutečnosti ještě dvě miliardy navíc

Čtyři miliardy korun ale nejsou jedinou obrovskou částkou, která by podle představ Rathovy administrativy měla zlepšit prostředí v nemocnicích zřizovaných krajem. Měl by se k nim přiřadit i dvoumiliardový úvar přijatý na rekonstrukci nemocnic v Příbrami a v Kladně v rámci takzvaných generelů (jde o dostavby nemocničních pavilonů, jejichž přípravy nechal Rath po svém nástupu do funkce pozastavit). Vyčíslená suma 3,97 miliardy jde nad rámec těchto generelů.


Částky potřebné na rekonstruování všech nemocnic zřizované Středočeským krajem podle expertního posudku:

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov 948 322 900 Kč Oblastní nemocnice Kladno 1 211 833 882 Kč Oblastní nemocnice Kolín 435 715 940 Kč Oblastní nemocnice Mladá Boleslav 892 500 000 Kč Oblastní nemocnice Příbram 482 260 590 Kč CELKEM 3 970 633 312 Kč

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje