Nymburk už pomalu zaplatil menší dluhy nemocnice do 100 tisíc korun. Vedení radnice se teď začalo zabývat těmi většími. Zastupitelé nedávno schválili čtyři dohody o uznání dluhu. Celkem se jedná o částku okolo 16 milionů korun.

Největší pohledávka, zhruba 9 milionů korun, už byla dokonce u soudu. „Budeme muset zaplatit i úroky,“ řekl místostarosta Miloš Petera. Podle právního zástupce díky schválené dohodě firma stáhne žalobu na město a celý dluh se rozloží do splátek.

Další velkou pohledávku má nemocnice u úklidové firmy, a to více než 3 miliony korun. 800 tisíc korun dluží nemocnice Vodovodům a kanalizacím Nymburk a další 1,2 milionu korun firmě Medikoplast.

Stále se také debatuje o stavbě nového stravovacího zařízení. To stávající má prý totiž hygienické problémy už několik let.

Dvacet milionů, které se město zavázalo do nemocnice při její koupi od kraje investovat, však nejspíš nebude stačit. „Poptávali jsme se u dvou projektantů. Jeden návrh byl 50 milionů, druhý 36 milionů korun,“ řekl Petera.

Nová kuchyně by mohla vyrůst v prostoru současného plicního oddělení. Vařilo by se tu 800 až 1000 jídel. Pokryla by potřeby tří nemocnic, a to jak té nymburské, tak i nemocnice v Českém Brodě a Brandýse nad Labem, které provozuje firma PP Hospitals. Mohli by se tu však stravovat i Nymburáci. O tom, jaké investice jsou pro nemocnici důležité, rozhodoval zmíněný provozovatel.

Kromě nového stravovacího zařízení byl ve hře i výtah pro dětské oddělení. Tam je prý v plánu dětská neurochirurgie a neurologie a v přízemí pak rehabilitace.