Nejistě vypadá budoucnost nymburské nemocnice. Provozovatel, který si nemocnici pronajmul před měsícem, firma Aazar s.r.o., chce odstoupit od smlouvy. Skepticky se na současný stav nemocnice dívají i někteří zastupitelé. Nad osudem nymburského zdravotnického zařízení tak visí otazník.

Největším kamenem úrazu se zdají být finance. Dluh nemocnice vyrostl do výše 60 milionů korun, které není provozovatel schopen splácet. A ze strany města se zatím pomoci nedočkal. „Jednatel firmy Syavash Amiramini navrhl, aby dluh řešilo město. My však trváme na tom, aby firma dodržela smlouvu o pronájmu, ve které se zavazuje, že nemocnici převezme i s jejími závazky,“ řekl místostarosta Miloš Petera. Tu však má Aazar v úmyslu vypovědět. Kdo tedy nakonec zaplatí dluhy nemocnice?

Řada zastupitelů navíc už od počátku jednání, kdy se radnice rozhodovala, zda nemocnici pronajme, nebo ji bude město provozovat samo, byla pro druhou možnost. Tedy provozování nemocnice městem. „Řada z nás si stále myslí, že výhodnější pro město by bylo, kdyby nemocnici provozovalo samo,“ řekl na nedávném zastupitelstvu Aleš Omáčka. Stejného názoru je i Jarmila Šmídová. „Zítra na zasedání zastupitelstva se budeme snažit tuto variantu prosadit. Myslím, že pro nemocnici to bude nejlepší řešení,“ dodala zastupitelka Jarmila Šmídová.

Otázkou však zústává, zda by město, jako provozovatel nemocnice, mělo potřebné finance na oddlužení nemocnice. „Možná najdeme „Santa Klause“, který nám nasype miliónky do kasičky města, ale spíš to vidím jako likvidaci nemocnice, pokud se velmi rychle nebudeme snažit nájemci pomoci,“ řekla Šmídová. Ta složila i funkci na předsedkyni dorozčí rady akciové společnosti města Nemocnice Nymburk s tím, že se nemíní podílet na likvidaci nemocnice.

Řešením by tak mohl být plán, který má podle Šmídové ředitel nemocnice Luboš Zimola. Ta sice zatím nechtěla toto řešení blíže popsat, více by však mohlo být známo po zítřejším zasedání zastupitelstva.