"Celkově v kraji počet nemocných stoupá, ale Nymbursko je na tom zatím dobře. Po Berounsku jsou čísla na Nymbursku zatím nejnižší," říká Dana Šalamunová, mluvčí krajské hygienické stanice pro Středočeský kraj. Za minulý týden bylo nemocných jen o 10 procent více než týden před tím. Podle mluvčí hygieniků se nákaza na Nymbursku šíří velmi pozvolna. Oproti například Kladnu, kde epidemie již nastala. Minulý týden tam bylo evidováno o více než 70 procent nemocných než ten předchozí. 

Obě nemocnice v regionu se však rozhodly, že nákaze nepůjdou naproti, a zakázaly návštěvám na nějaký čas vstup. "Dnes jsme zákaz návštěv vyhlásili s platností do odvolání," řekla Petra Jiroutová z nemocnice v Městci Králové. Ke stejnému opatření se rozhodli přistoupit už v pátek v Nymburce. "Na základě rozhodnutí vedení nemocnice a doporučení Krajské hygienické stanice v Nymburce vyhlašuje Nemocnice Nymburk od soboty 3. února zákaz návštěv z důvodu chřipkové epidemie, která se šíří Nymburskem. Tento zákaz platí až do odvolání," uvedla Pavlína Stránská, tisková mluvčí Nemocnice Nymburk. 

Žádná další opatření se ale v regionu nechystají. Nárůst chřipky sice sledují například v domovech pro seniory v Lysé i v Poděbradech, avšak situace v obou zařízeních je prozatím v normě. Nechystá se zavřít ani žádná škola v regionu, ačkoli v některých školách i školkách už několik týdnů chybí kvůli respiračním onemocněním více dětí než obvykle. "Školy s námi situaci obvykle konzultují a nemáme informace, že by někde uvažovali o uzavření. Vzhledem k tomu, že příští týden budou prázdniny, už k takovému opatření pravděpodobně nikde nepřikročí," dodává Šalamunová.

Na konci minulého týdne byl ve Středočeském kraji zaznamenán vzestup celkové nemocnosti, tedy akutních respiračních infekcí, o 22,1 procenta. Ze 100 tisíc obyvatel je jich 1 837 nemocných. Podle krajské hygienické stanice se celkově ve středních Čechách tedy jedná o epidemický výskyt. Nejvyšší nemocnost hlásí v okrese Příbram, nejnižší v okrese Beroun.