„Chceme dát dětem na vědomí, že i ony byly po narození někým milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Kufřík jim o tom od samého počátku jejich života nese jasnou zprávu,“ říká k hlavní myšlence projektu Iva Říhová, zakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca, který kufříky rozdává.

Co je obsahem kufříků? V těchto smutných případech bude nymburská porodnice plnit zvláštní kufříky osobními předměty miminek – fotografiemi, dudlíkem, oblečením, porodním náramkem a podobně. A právě v pondělí nemocnice převzala deset prvních kufříků od Nadačního fondu La Vida Loca, organizátora projektu.

S nápadem připojit nymburskou porodnici k Životu v kufříku přišla Lenka Komárková, vrchní sestra gynekologicko - porodnického oddělení. „Začátkem roku jsem oslovila organizátory, protože jsem chtěla, aby i naše porodnice pomáhala dětem bez biologické matky vytvářet první vzpomínky od samého počátku jejich života. Děti, které v období dospívání nemají žádné informace o tom, jak přišly na svět, jak vypadaly, kdo a kde o ně pečoval, se jen těžko vyrovnávají se skutečností, že byly svými matkami odloženy, a tak i naše oddělení se chce připojit s myšlenkou tyto děti podpořit,“ uvedla Komárková.

Martina Opava, spoluzakladatelka Nadačního fondu La Vida Loca, poděkovala všem sestřičkám a dalšímu odbornému personálu za čas, který věnují přípravě vzpomínkového kufříku a za jejich láskyplnou náruč, kterou odloženým dětem poskytují. Po celé České republice je takových dětí ročně až 500. Lenka Komárková odhaduje, že zásoba deseti kufříků v nymburské nemocnici vystačí zhruba na rok a půl.

Projekt Život v kufříku spatřil světlo světa v roce 2015 a od té doby se do něj po celé České republice zapojilo již na 40 porodnic. Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními dětmi a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i tyto děti byly milovány.