Zároveň však dodává, že na kulatém rekordu má částečný podíl i dočasné uzavření porodního sálu v sousedním Kolíně. „Byl zhruba na 10 dnů mimo provoz a většina matek, které by jinak rodily tam, skončila u nás. To ale nic nemění na tom, co jsem řekl, že porodnost obecně stoupá,“ uvedl Kolařík.

Srpnové dění na porodnickém oddělení bylo maximální zátěží pro veškerý personál. Zvláště, když si uvědomíme, že šlo o prázdniny a tedy dobu, kdy si lékaři i sestry stejně jako lidé jiných profesí vybírají dovolenou. Jak takový nápor personál maximálně vytíženého oddělení zvládl? „Jedním slovem těžko. Všichni, kdo tu v té době pracovali, jeli úplně naplno. Ale právě díky výbornému personálu jsme vše zvládli,“ konstatoval primář gynekologicko-porodnického oddělení.

Rodičky si nymburskou nemocnici obecně chválí. Svoje zkušenosti popsala jedna z maminek.

STATISTIKA Z PORODNICE– loni se narodilo v nymburské porodnici 792 dětí
– z toho byla troje dvojčata
– chlapců se narodilo 423, dívek 369
– nejmenší miminko děvčátko 2010 gramů, 45 centimetrů
– největší miminko děvčátko 4700 gramů, 55 centimetrů

„Porodnici Nymburk jsem si vybrala z důvodu pozitivních recenzí a rozhodně jsem neprohloupila. Bylo to skvělé rozhodnutí přivést na svět první dítě právě v Nymburce. Na porodní sál jsem nastoupila kolem půlnoci, hned se mě ujaly vstřícné porodní asistentky Jana a Iva,“ popisuje dnes už spokojená maminka.

Zbytek porodu s ní trávila hlavně Jana. „Byla pro mě neuvěřitelnou podporou, radila mi, vše mi vysvětlila, co se mnou bude dělat, polohovala mě tak, aby hlavička miminka správně dorotovala, dávala mi studený obklad na čelo. Opravdu jsem se cítila velmi opečovávaná. Samotný porod super, rodila mě paní doktorka Marková, která byla rovněž velmi příjemná a respektovala má porodní přání. Porodní asistentky byly opět velmi nápomocné,“ konstatuje matka.

Jediné, co jí na pobytu v nymburské porodnici vadilo, bylo jídlo. „Jediné negativum je jídlo, je velmi chudé, poslední jídlo je v 17 hodin a pak až snídaně v 7 hodin. To je dost dlouhá prodleva a člověk má hlad. To bych jediné vylepšila,“ konstatuje rodička.

Další pobyt na šestinedělí byl podle ní bez problémů. „Jak dětské sestry, tak i porodní asistentky super. Sestry kdykoliv na vyžádání pomohly s kojením, s péčí o miminko. Pokoje jsou čisté, sprchy a WC rovněž,“ uzavřela spokojená matka.

Loni se v Nymburce narodilo 792 dětí, ačkoliv porodů bylo o tři méně – 789. Jak je to možné? „Na svět u nás vloni přišla 3x dvojčata, z toho 2x císařským řezem, jednou přirozenou cestou. Vaginální cestou se narodili také čtyři novorozenci koncem pánevním. Nejmenším miminkem bylo děvčátko o váze 2010 gramů a o délce 45 centimetrů, největším také holčička, s mírami 4700 gramů a 55 centimetrů,“ řekl primář Dušan Kolařík. Poměrně výrazně převyšují novorození chlapci nad děvčaty. Loňský poměr činil 423:369.