Například v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kterou provozuje Středočeský kraj, aktuálně chybí patnáct lékařů, čtyřiadvacet sester, devatenáct asistentů, devět členů nižšího zdravotního personálu, tedy sanitářů, a osm ošetřovatelek. Navzdory odměnám pro ty, kteří novou posilu zdejšího zdravotnického týmu přivedou (padesát tisíc za zdravotnického a dvacet tisíc korun za nezdravotního pracovníka, pokud v nemocnici odpracuje alespoň dvanáct měsíců), nabídce výhodného ubytování pro rodiny s dětmi nebo dotované dětské skupině či mateřské škole přímo pro rodiny nastoupivších zdravotníků, se stavy stále nedaří naplnit.

Také v městské nemocnici v Nymburce mají motivační systém pobídky. „Nabízíme náborový příspěvek pro lékaře ve výši padesát tisíc korun. Rovněž je možné pomoci s bydlením, a to jak podporou při získání podnájmu v městském bytě, tak i úhradou padesáti procent nájmu," vysvětlila možnosti motivace nových lékařů mluvčí nemocnice Pavlína Stránská.

Čtěte také: Dostane most v Dražicích přednost v opravě?

Stipendium jako motivace

Více než třetina nemocnic v Česku láká už studenty medicíny – na stipendia.

Také mladoboleslavská Klinika dr. Pírka se snaží nové lidi motivovat stipendii v posledním roce studia, zvát mediky na praxe a maximálně podporovat další vzdělávání zdravotnického personálu.

„V Čechách člověk nenarazí na zdravotnické zařízení, které by řeklo, že má dostatek zdravotnického personálu," říká Stanislav Najman, ředitel kliniky. „My jsme sice soukromé zařízení, můžeme tedy finančně víc motivovat, ale nedostatek také vnímáme. Nejsme však na druhou stranu v pozici, že bychom museli některá oddělení omezit či zavřít," dodává.

Čtěte také: Většina měst na Mělnicku opět vyvěsí vlajku Tibetu

Mělnická a neratovická nemocnice patří do sítě soukromých zdravotnických zařízení mezinárodní skupiny VAMED Mediterra, která provozuje nemocnice, rehabilitační centra, laboratoře, wellness centra i domy s pečovatelskou službou po celém Česku. K problematice chybějících lékařů se vedení společnosti nevyjádřilo, na webu je však možné najít inzeráty, jejichž prostřednictvím obě nemocnice hledají například neurology, gynekology či lékaře pro novorozenecké oddělení. Shánějí také chirurga, internistu, kožaře nebo třeba anesteziologa. Ještě větší pak je poptávka po všeobecných i staničních sestrách, porodních asistentkách a fyzioterapeutech.

Z některých inzerátů je možné vyčíst určitou motivaci, která má zejména lékaře přesvědčit, aby nastoupili právě do těchto nemocnic. Kromě možnosti zahraničních stáží, příspěvků na další vzdělávání, stravování za dotovanou cenu a týden až dva dovolené navíc je to hlavně možnost ubytování v místě.

Interna v Nymburce

Nemocnice v Nymburce a Městci Králové provozuje město. Momentálně jsou obě personálně stabilizované, to se ovšem může brzy změnit.

Interna nymburské nemocnice totiž čeká na verdikt soudu, který řeší obžalobu tří lékařů ze zavinění smrti pacienta. Pokud budou odsouzeni, bude muset město řešit jejich absenci. „Interní oddělení bude doplněno o lékaře z dalších ambulancí tak, aby počet lékařů odpovídal legislativě a byly dodrženy smlouvy s pojišťovnami," má jasno nymburský starosta Pavel Fojtík.

Čtěte také: Internu v krizi posílí lékaři z dalších ambulancí

Ani městecká nemocnice nemá akutní nedostatek lékařů, ale dva se letos chystají do starobního důchodu a jejich dva mladí kolegové absolvují stáže v rámci dalšího vzdělávání. „V průběhu tohoto roku bychom rádi tři až čtyři lékaře přijali," říká starosta Městce Králové Milan Pavlík.

Trendem posledních let pak je přijímání lékařů cizinců. V Nymburce nyní pracuje čtrnáct lékařů ze zahraničí. „Z toho šest na hlavní pracovní poměr a osm dohodou o pracovní činnosti. Deset jich pochází ze Slovenska, dva z Uzbekistánu, jeden z Polska a jeden z Ruska," připomíná Pavlína Stránská. I v Městci už přišli na to, že sehnat lékaře cizince je jednodušší, než sáhnout mezi české odborníky. „Nejvíc se soustředíme na Ukrajinu a Makedonii. Jeden lékař z Ukrajiny už u nás pracuje. V současné době jednáme s další desítkou lékařů," doává starosta Pavlík.

Podle České lékařské komory chybí v českých nemocnicích zhruba šest set lékařů.