Situace je opravdu složitá. Ukazuje tu případ z úterý, kdy už nymburská nemocnice dokonce nemohla kvůli plnému stavu jednoho z nakažených pacientů přijmout a ten putoval právě do městecké nemocnice. To potvrdil vedoucí lékař městecké MOJIP Jan Frič. „Jeden z našich úterních příjmů byl pro stop stav v Nemocnici Nymburk přijat na naše oddělení. Aktuálně je tento pacient na umělé plicní ventilaci,“ řekl Jan Frič.

Počet nakažených pacientů se v Nymburce stále mění. „Je pro ně vyčleněna jedna stanice interny s dvanácti lůžky,“ uvedla mluvčí nymburské nemocnice Barbora Jánská.

Covid zaměstnává i nemocnici v Městci Králové. Podle její mluvčí Lucie Drobík Kolářové zde mají nyní čtyři nakažené pacienty. „Dva pacienti jsou zcela bez příznaků v izolaci na následné péči a další dva jsou hospitalizováni na jednotce intenzivní péče se závažnými dechovými obtížemi. Jeden pacient je připojen na umělé plicní ventilaci,“ uvedla mluvčí.
Nemocnice má zatím rezervu čtyř lůžek na lůžkovém interním oddělení s možností oxygenoterapie, nikoliv umělé plicní ventilace. „V případě potřeby můžeme kapacitu navýšit na osm lůžek,“ doplnila Drobík Kolářová.

Covid se bohužel nevyhýbá ani zaměstnancům nemocnice. V Nymburce se situace nyní mírně zlepšila. Tři sestry z interního oddělení, u kterých byl pozitivní test indikován už před několika týdny, se postupně vracejí do práce. „Nově je pozitivní jeden zaměstnanec, ostatní zaměstnanci, kteří byli pozitivní, podstupují postupně kontrolní testy,“ vysvětlila Barbora Jánská.

Situaci však možná zkomplikuje aktuální uzavření škol a s tím spojený odchod sester na ošetřovaní člena rodiny.
„S nedostatkem personálu bojujeme jako ve všech nemocnicích, ale zatím se nám daří s vypětím všech sil držet na odděleních a v ambulancích standardní provoz,“ doplnila Barbora Jánská.

V městecké nemocnici nyní evidují zvýšené množství pracovních neschopností, ne u všech je to způsobeno onemocněním covid. „Pracovní neschopnost s diagnózou covid-19 mělo k úterý patnáct našich zaměstnanců. V důsledku toho jsme museli dočasně uzavřít jednu stanici následné péče a omezit provoz stravovacího úseku. Ostatní úseky nemocnice pracují bez omezení,“ konstatovala mluvčí městecké nemocnice.