Přístroje byly předány za účasti vedení nemocnice, obou místostarostů, zástupců dárcovských firem i regionální manažerky Nadace Křižovatka Miloslavy Stibůrkové.

„S nymburskou nemocnicí spolupracujeme dlouhodobě a jsme rádi, že ta spolupráce je bezproblémová. Obecně jsme také rádi, že se čím dál častěji v jednotlivých regionech najdou firmy, které cítí sociální odpovědnost a na tyto přístroje poskytují peníze,“ řekla Stibůrková. Konkrétně v daném případě vyšly tři nové monitory dechu na 6 tisíc korun a zaplatily je firmy WC servis a Parkon.

Za dary poděkovala jednatelka nemocnice Alena Havelková. „Jsme nesmírně rádi, že se najdou takovéto společnosti, které neváhají přispět na to nejdůležitější – zdraví. Peníze, které ušetříme díky darům od jiných organizací, pak můžeme použít účelně někde jinde,“ uvedla Havelková. Ta si také posteskla, že tyto přístroje musí být podle příslušného nařízení vyměňovány každé dva roky bez ohledu na to, že i nadále jsou funkční a mohly by být využity delší dobu.

Na to reagovala zástupkyně Nadace Křižovatka. „My si také myslíme, že to není dobré rozhodnutí a snažíme se přesvědčit příslušné orgány o změně v pohledu na tyto monitory. Zatím je to ovšem boj s větrnými mlýny,“ posteskla si Stibůrková.

Princip fungování monitorů a speciálních podložek objasnil vedoucí lékař novorozeneckého oddělení Radomír Pavlův. „Přístroje monitorující dech jsou dnes již standardní součástí péče o novorozence. Fungují na principu snímání dechu miminka, a pokud dojde k selhání dechu, spouští zvukový a světelný signál. Sice nemohou předejít nepravidelnému dechu či zástavě, ale účinně a spolehlivě kontrolují dýchání dětí a varují v případě jejich změny," konstatoval Pavlův.

U předání byli také zástupci nymburské radnice, tedy zástupci provozovatele zdravotnického zařízení, místostarostové Bořek Černý a Stanislava Tichá. „Také my děkujeme oběma firmám i Nadaci Křižovatka a věříme, že úspěšná spolupráce s naší nemocnicí bude pokračovat,“ řekl Černý.

Miloslava Stibůrková připomněla, že zprostředkování monitorů dechu pro miminka mezi dárcem a nemocnicí je hlavní činností této nadace. „Oslovujeme firmy, instituce či společnosti a díky jejich finanční podpoře zajišťujeme postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v nemocnicích v téměř celé republice,“ popsala Stibůrková.

Radomír Pavlův konstatoval, že právě díky této nadaci disponuje v současné době novorozenecké oddělení nymburské nemocnice dostatečným počtem monitorů s ohledem na počet novorozeneckých lůžek.

Pro nymburskou nemocnici je přízeň Nadace Křižovatka velmi vítanou pomocí. Kromě podložek monitorujících dech novorozenců, které se díky nadaci daří průběžně obnovovat, již od ní v minulosti obdržela také oxymetry, kterými se u miminek měří nasycení krve kyslíkem.

Nadace Křižovatka se více než 20 let aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o takzvaném syndromu náhlého úmrtí kojenců a o možnostech ochrany ohrožených dětí do jednoho roku věku. Díky dárcům a sponzorům nadace pomáhá vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense.