V posledně jmenované škole tak došlo k zajímavým situacím. Na rozdíl od poděbradských stávkujících škol, které zavřely i školní jídelny, se v obnovené jídelně v budově Hlaholu ve středu vařilo. Toho využila část žáků druhého stupně a dnešní cesta do školy pro ně spočívala pouze v cestě na oběd. „To by se mi líbilo častěji, chodit se místo učení jen najíst,“ usmíval se jeden ze starších školáků. Podle vedoucí jídelny Olgy Nechvílové však tuto možnost využila jen menší část žáků druhého stupně. „Řada z nich si jídlo odhlásila. Běžně na oběd chodili žáci prvního stupně,“ uvedla Nechvílová.

V Poděbradech na Základní škole Václava Havla byla budova školy uzavřena. V budově nebyli učitelé ani vedení školy. Dozvonili jsme se pouze na kancelář. „Nikdo tu není, ani z vedení ani učitelé. Stávkuje se,“ uvedla zaměstnankyně školy.

Naopak v jedné z největších základních škol v republice, milovické Juventě, bylo živo. Jak potvrdila jedna z třídních prvňáčků, o stávku neměl nikdo moc zájem. „Celý minulý týden bylo volno díky prázdninám a ředitelskému volnu. V pondělí se nás ředitel na možnost stávky ptal a žádný zvláštní zájem nebyl,“ uvedla milovická učitelka.

Online reportáž