O bourání nadjezdu a dalších velkých silničních stavbách v okolí města se mluví už několik měsíců. V jednu chvíli to vypadalo, že bude od jara Lysá na mnoho měsíců téměř odříznutá od světa. Nyní se zdá, že kraj bude silnice opravovat až v příštím roce. Některé stavby ale silničáři zahájí už letos. 

„V červenci by měla být zahájena na silnici druhé třídy číslo 331 rekonstrukce křižovatky Dvorce, která bude probíhat zároveň s rekonstrukcí kanalizace ve městě,“ říká středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl. Dodává, že podle předpokladu silničářů stavební práce potrvají po dobu dvou měsíců a skončit by měly na konci srpna.

Stavba nové křižovatky v Litoli u nadjezdu začne až příští rok. „Zahájena by měla být na jaře 2019 a podle silničářů si stavební práce vyžádají tři měsíce. Předpokládá se, že by měly probíhat od dubna do června 2019,“ uvádí František Petrtýl. Kdy začne stavba kruhového objezdu na místě křižovatky, kde se silnice pokračuje na Milovice nebo Benátky, zatím není jasné. V letošním stavebním plánu to ale není.

Největší obavy měli Lysáci z opravy silnice od Starého Vestce až do Litole. Tedy komunikace druhé třídy číslo 272, která se měla spolu s mostem přes Labe v Litoli rekonstruovat ještě letos. Podle informací od mluvčí úřadu Středočeského kraje Heleny Frintové se ale tato investice posunuje také až na příští rok. Projekční přípravy ale už samozřejmě začaly a oprava tohoto dlouhého úseku by měla vyjít na zhruba 28 milionů korun. 

V tu dobu už bude dávno hotová křižovatka Dvorce i most přes Jizeru v Sojovicích, po kterém zatím jezdí auta pouze v jednom směru. Na podzim ale začne fungovat nový most, na kterém se auta bez potíží minou. Na místo přes Starý Vestec a dále po hradecké dálnici tedy budou moci Lysáci jezdit do Prahy přes Dvorce a Sojovice, aniž by někde vznikaly dlouhé kolony.

Hůř na tom budou obyvatelé Litole. „Když se bude opravovat silnice na Vestec, přes Sojovice si moc nepomůžeme, nedostaneme se totiž přes nadjezd, leda objížďkou,” podotýká Ivan Šmejkal, který se živí jako řidič z povolání a bydlí v Litoli. „Každý den brzo ráno vyrážím dodávkou do Prahy. Holt si budu muset přivstat,“ dodává se smíchem. 

Takto pozitivně se ale k dopravní situaci nestaví všichni obyvatelé Litole. Především rodiče malých dětí, kteří je denně vozí do školek a dalších institucí na druhé straně kolejí, se obávají složité dopravní situace a objížděk. 

„Chápeme samozřejmě obavu obyvatel z přílišné kumulace stavebních akcí na dopravní infrastruktuře v okolí Lysé. Je ale potřeba si uvědomit, že každá stavba nutně vyvolá určitá omezení a většinou i zkomplikuje dopravní obslužnost daného území tím, že vyvolává objížďky. Jinak to ale bohužel udělat nelze. V této souvislosti také prosím občany o trpělivost. Vždyť po této nutné opravě budou mít na desítky let zajištěn bezproblémový provoz po moderní, rizikem nehrozící silniční síti,“ připojuje k tématu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

K zatím nedořešeným tématům patří takzvaná Jiřická zatáčka, kterou by chtěl Středočeský kraj nechat narovnat kvůli častým nehodám. Po této silnici jezdí zase lidé z Milovic, kteří pak pokračují na dálnici v Benátkách nad Jizerou. Kdy ale začne její přestavba, zatím jasné není.