Klára z Městce Králové uvádí, že nejvíce utratí za náklady spojené s bydlením. „Splácíme hypotéku, velká částka se platí za vodu a plyn. Nezanedbatelnou položkou jsou také výdaje dcery do školy, která chodí do 1. třídy a momentálně se chystají na školní výlet. Ovšem samozřejmě si také dopřáváme prakticky každý víkend nějaký rodinný výlet, takže i v této oblasti jsou výdaje citelné,“ říká Klára.

Tereza Paradýsová žila v Nymburce dlouhá léta. Aktuálně se s manželem přestěhovali na jih Čech, kde mají pronajatý penzion, který provozují. Takže je jasné, že velkou část rozpočtu aktuálně spolkne rozjíždějící se živnost. „V poslední době šla část našeho rozpočtu na potřebné opravy. Jinak jsme také majitelé dvou psů a tří koček, takže do našeho rozpočtu musíme ve velké míře zahrnout kromě jídla a pití pro nás také kvalitní krmení pro zvířata. Jelikož jsme oba kuřáci, samozřejmě si zaplatíme i za čím dál dražší kuřivo. Částky na oblečení a další běžné výdaje jsou u nás asi podobné, jako u ostatních rodin,“ konstatuje Tereza Paradýsová.

Statistické údaje hovoří o tom, že Středočeši ročně utratí nejvíce peněz za potraviny. V průměru částka dělá 25 657 korun na rok a osobu. Pro upřesnění, jsou to údaje z roku 2016. Druhou nejvyšší položkou jsou výdaje za bydlení. Statistici spočítali, že v průměru je to na jednoho roční výdaj 22 284 korun.

Pro srovnání: například v Praze je tato částka výrazně vyšší, přesně 35 438 korun. Také v ostatních regionech republiky lidé za bydlení platí více, Středočeši jsou v tomto výdaji na chvostu tabulky. Což je ovšem v daném případě určitě potěšitelné.

Zajímavá jsou i čísla týkající se výdajů za alkohol. Na jednu osobu, ovšem včetně dětí, to vychází v našem regionu na 3 371 korun ročně. Což je v rámci zbytku Čech také poměrně nízké číslo, ještě méně za alkohol dají lidé v moravských regionech. Asi nedá moc přemýšlení dovodit si, proč tomu tak je. V Praze je průměrná částka zhruba o pětistovku vyšší. Pražan zaplatí za alkohol ročně v průměru 3 833 korun.

Na špičce žebříčku jsou Středočeši ve výdajích na dopravu. Vzhledem k poměrně běžnému dojíždění lidí za prací do Prahy to však není až tak překvapivý údaj. Za dopravu zaplatí průměrný Středočech ročně 17 877 korun. V tomto ohledu jsou na tom nejlépe Pražané, kteří za dopravu dají v průměru 11 060 korun za rok.

Hned po Pražanech také Středočeši nejvíce utrácejí za rekreaci. Na hlavu utratí ročně 12 280 korun. Pražané zhruba ještě o 5 tisíc více, nicméně v ostatních regionech jsou částky výrazně nižší. Lidé z jihozápadu republiky vydají na rekreaci průměrně jen 9 641 korun.