Klára z Kostomlat nad Labem vystudovala střední pedagogickou školu 
v Čáslavi. Už nyní se poohlíží po případné nové práci. „Dělala jsem zkoušky na pedagogickou fakultu, ale ještě nevím, jak jsem dopadla. Takže se začínám zajímat o to, jaké druhy práce jsou v nabídce, abych si případně mohla ještě doplnit vzdělání," řekla Klára, kterou Nymburský deník zastihl na Burze práce v Čelákovicích pořádané Krajskou hospodářskou komorou a úřadem práce.

Důvod je jasný. V posledních měsících se totiž otočil dlouhotrvající trend nedostatku pracovních míst. Nyní podle Vladislavy Šizlingové, pracovnice hospodářské komory, která v kraji zaštiťuje podnikatele, je situace opačná, tedy na trhu práce je mnoho firem, které hledají pracovníky. „Ještě před dvěma lety si mohly firmy z uchazečů 
o pracovní místo vybírat. Dnes mají problém kvalitní pracovníky sehnat. A proto také vznikla myšlenka podpořit je, 
a tak jsme uspořádali tuto akci," řekla Vladislava Šizlingová. Podle ní tento trend vznikl zlepšující se ekonomikou 
a různými ekonomickými pobídkami, které firmy v poslední době dostávají a využívají je. Mají možnost rozšíření a zlepšení produkce, navíc se otevírají nové trhy.

Zhruba dvacet firem nabízelo na Burze práce přibližně dvě stě pracovních míst ze všech možných oborů. Ať je to administrativa, technické obory, řidiči nákladních aut 
a autobusů, skladníci nebo zdravotnické obory. Volná pracovní místa na Nymbursku tu například nabízely Polabské mlékárny, Kovona Lysá nad Labem nebo nymburská Magna.

Během dopoledne se na burzu přišli podívat i studenti 
z okolních škol. Podle Šizlingové se firmy rády spojují se středními školami a odbornými učilišti. Pokud začnou obě strany spolupracovat, firmy už mohou dopředu dát vědět, co od absolventů očekávají 
a mohou si je prostřednictvím škol už dopředu vychovat.

Když se podíváme na mapu poptávek od firem, nejvíce chybí řidičů. A to nejen nákladních automobilů, ale i autobusů. „Bohužel ta profese nemá ideální publicitu. Kdysi to byl „pan řidič", dneska už je to trošku jinak. Ten člověk je 
z domova nejspíš celý týden, nevyspí se dobře, nemá pořádnou životosprávu. A peníze za to nejsou takové, aby mu to všechno nahradily. Ale firmy se snaží, dávají například náborové příspěvky a snaží se těm zaměstnancům nabídnout zajímavé benefity," ví Vladislava Šizlingová.

Samozřejmě, že Burza práce není všelék na problém, který může vzniknout při dlouhodobé nezaměstnanosti jedince. Uchazeč, který je doma bez práce třeba rok, už má menší šanci na sehnání práce, než ten, kdo o ni právě přišel. Pracovní návyky totiž podle odborníků člověk po určité době ztrácí.
Kdo se nestačil podívat na Burzu práce do Čelákovic, má možnost získat informace buď na úřadu práce nebo přímo na Krajské hospodářské komoře od Vladislavy Šizlingové na tel. 702 020 489.