Od čtvrtka do neděle můžete navštívit jednu z nejoblíbenějších dvojic výstav na lyském Výstavišti, a to Zemědělce a Náš chov.

V nové hale C jsou hlavně kozy, ovce a další zvířata jako například slepice, králíci 
a krávy. K tomu ještě hospodářská technika a nebo stánek s medovinou.
V klasické hale A za recepcí jsou vystaveny nablýskané traktory, najdete tu stánky 
s bramborami, cibulovinami, ale i nabídku malého pivovaru či velký výběr biskupských chlebů a sýrů.

V jedné z ohrad diskutoval včera chlapík v klobouku 
s chlupatou Walliserskou kozou. „Šéfce se líbí tyto kozy, ale máme ještě Kamerunské 
a Anglonobijské," vyjmenoval usměvavý farmář Lukáš Lakomý z Měchova u Bečvy nad Teplou. „Walliserské kozy jsou chlupaté a ne tolik masité. My máme ještě osly, krávy a koně. Nechováme je ovšem na maso, žádné zvíře nezabijeme," vysvětlil farmář s tím, že lyské výstaviště je pro něj zatím největší celonárodní výstavou.
„Byl jsem například v Plzni na výstavě pod širým nebem, ale Lysá jasně vede."

Lukáš Lakomý prý nebyl úplně spokojený jako skladník. Na farmě v Měchově to nejprve zkusil jako brigádník, pak získal stálé místo. „Mám to tu rád mezi zvířaty. Doma mám psa labradorku a také chováme slepice a králíky," doplnil Lakomý.

V prvním patře nad halou A právě na pódiu vyprávěl pěstitel o rakytníku. O něm se tvrdí, že je rostlinou budoucnosti, využívá se v lidovém léčitelství a obsahuje pětadvacetkrát více vitamínu C než citrusové plody. „Už máme namnoženou novou odrůdu rakytníku, která jediná nemá trny," zasvěcoval posluchače před sebou.

Vzpomenete si na výtvarníka z filmu Slavnosti sněženek, jak zkouší před obchodem sousedy, která květina je nejkrásnější? No přeci brambora. Na výstavišti je jich mnoho: Venezia, ballarosa, Anuschka, Blauer Schwede (Blue Congo), Elfe, Marabel 
a další. Plná květinová síň.

Otevřeno je každý den od 
9 do 16 hodin. Dožínky začínají na náměstí v sobotu v 9.30.