Obrovským úspěchem pro nymburské odborné učiliště skončilo klání nejlepších mladých automechaniků z celého kraje. S velkou převahou zvítězil Michal Čermák, který se učí právě na místní Střední odborné škole a středním odborném učilišti (dříve COP).


Krajské kolo soutěže Automechanik Junior 2009 se konalo poslední dubnový den v Benešově. Zúčastnilo se jej 16 vybraných šikulů z 10 škol a učilišť v celém kraji.

Jak prozradil Čermák, měl před soutěží speciální přípravu. „Mám vlastní auto, opela z roku 92. Sám jsem ho v dílně rozebral do posledního šroubku a zase složil,“ řekl úspěšný mechanik.

Soutěž se však neskládá pouze z praktické části. Důležitý náskok si Čermák vybudoval už v prvním ze tří kol. To byly testy z odborných teoretických znalostí. Ty prokázal doslova stoprocentně. Ze 150 otázek nechyboval ani jednou.

Dařilo se mu i v druhém a třetím kole, což bylo poznávání autosoučástek, respektive praktický úkol. „Opravdu jsem nevěřil, že by se mi podařilo takhle uspět. Je to pro mě velké překvapení,“ říká skromně mladík z Pňova – Předhradí.

Na konci měsíce jej čeká další výzva v podobě celostátního finále v Ústí nad Orlicí. Tam se sjede 26 vybraných specialistů. „Byl bych spokojen, kdybych skončil do pátého místa,“ má jasno Čermák.

Úspěchy svých svěřenců si pochvaluje i vrchní mistr Vladimír Antonín. „Soutěže se účastní i specializované a větší školy, například z Mladé Boleslavi. Výsledky jsou snad důkazem, že to tu neděláme špatně,“ uvedl Antonín.

Nymburské učiliště, konkrétně obor automechanik, má už několik let vynikající zvuk po celé republice. Loňský vítěz krajského kola Pavel Vlček je v současné době zaměstnán v pražské značkové autoopravně BMW. Další úspěšný soutěžící z roku 2005, Zdeněk Plavnický, se dokonce vrátil „na místo činu“. „V současné době vychovává své nástupce jako mistr odborného výcviku u nás na učilišti,“ pochvaluje si vrchní mistr.

Obor automechanik na nymburském učilišti se těší velké přízni u žáků končících základní školu. Pro ilustraci: do budoucího prvního ročníku se hlásí 55 zájemců, na všechny ostatní obory dohromady 57 zájemců. Další se ještě mohou přihlásit v druhém kole.