34. To je číslo, které vyjadřuje počet dopravních nehod v důsledku střetu se zvěří, které od začátku roku evidují dopraváci v regionu.
Nejčastěji se jedná o zajíce nebo bažanty. Právě v těchto případech ale podle policistů vznikají často zbytečné škody. „Řidiči se například snaží strhnout řízení před zajícem. Zbytečně si pak často rozbijí auto a skončí v příkopu,“ řekl Zdeněk Gajdoš z Dopravního inspektorátu v Nymburce.
Asi nejnebezpečnější jsou srážky se či jeleny. „Menší jeleni váží kolem 100 kilogramů, ti větší pak i čtvrt tuny. Srážka s takovým kolosem může skončit tragicky,“ varují myslivci.
Nejvíce nehod se zvěří bývá právě v tomto období, tedy na jaře. „Řidiči by měli právě při projíždění lesních úseků snížit rychlost, aby mohli včas reagovat na nenadálou situaci,“ tvrdí policistka Petra Čimová.
Obecná rada, jak se zachovat v kritické situaci za volantem, zřejmě neexistuje. Podle řidičů, kteří už mají karambol se zvěří za sebou, by měl šofér
v dané chvíli pevně držet volant a silně brzdit. Ale… „Rady jsou jedna věc a samotná situace pak jiná. Všechno se semele během několika vteřin,“ krčí rameny řidič Pavel Svoboda.
Všechny srážky se zvěří zdaleka nejsou evidované. Někteří řidiči nehodu na policii totiž raději neoznámí. Přejedou lesní zvěř, pak ji naloží do kufru a doma si pak na srnci nebo divočákovi pochutná celá rodina. To ale nevědí, že porušují zákon. V krajním případě mohou dokonce jít na dva roky do vězení.
„Dopouštějí se totiž pytláctví. Jestliže zvíře při střetu s autem zahyne, řidič je povinen nahlásit to policii nebo myslivcům,“ upozorňují strážci zákona.
Postarat se o zraněnou nebo uhynulou zvěř mají členové myslivecké jednoty, kteří jsou na místo nehody přivoláni policií. Mrtvé zvíře by mělo putovat do kafilerie.
Na srážky s opeřených nebo osrstěným tvorem pamatuje i povinné ručení. „Nárazy většinou odnesou rozbité světlomety a čelní masky vozidel,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.