“Milovického Běhu pro hospic se může zúčastnit naprosto každý, budou totiž připraveny čtyři různě náročné tratě od „dvoumílovky“ (3,2 km) až po 42,2 kilometru dlouhý maraton. Kratší tratě budou navíc rozděleny do tří věkových kategorií, ani děti proto nemusí mít strach se přihlásit,“ říká jeden z organizátorů Ondřej Mikušek.

Myslelo se i na cyklisty, na které taktéž čekají čtyři různé trasy. Kapela Resuscitace se postará i o hudební doprovod.

Organizaci má na starosti mnoho dobrovolníků a jak potvrzují účastníci předchozích ročníků, atmosféra je vždy úžasná.

„Na té nejkratší trati je mnoho dětí, rodin, někdy i s pejsky, ale i starých lidí. Vůbec nevadí, že ten okruh jen ujdou. Důležité je zúčastnit se,“ vzpomíná jedna z účastnic předchozích ročníků Kateřina Š.

Michal Misler, autor myšlenky Běhu pro hospic.Autorem myšlenky milovického Běhu pro hospic je Michal Misler - manžel jedné z pracovnic lyského hospicu a zároveň člověk, který sám před lety prodělal zhoubný nádor. V rámci rekonvalescence začal běhat, což se následně stalo jeho velkým koníčkem.

Postupně uběhl od pěti kilometrů přes půlmaraton a maraton až po 100 kilometrů dlouhou trať. A ani tím neskončil. Letos v srpnu se totiž jako jeden ze tří Čechů zúčastnil ultramaratonu The Wall Race, tedy běhu na 100 mil (161 kilometrů) podél někdejší Berlínské zdi.

A proč tohle všechno běhání? Domácí hospic Nablízku pomáhá přímo v rodinách, doma, prožít poslední dny života v kruhu rodiny. Přestože je tento způsob péče mnohem osobnější než v nemocnicích, navíc velmi výrazně dbá na duchovní stránku umírání, v České republice zatím není příliš známý.

Především ale není financován státním rozpočtem pro zdravotnictví, ani pojišťovnami či jinými sociálními zařízeními. Kvůli tomu je provoz hospiců z velké části odkázán na dary od dobrovolníků nebo na výtěžky z různých benefičních akcí. A jednou takovouto akcí je právě i milovický Běh pro hospic.