Milovník koček spisovatel Bohumil Hrabal bydlel svého času v Praze – Libni v ulici Na Hrázi. Kočičí útulek, či podle majitelky Dany Nebalové spíše azylový dům pro kočky v Poděbradech, se nachází na případné adrese: v ulici Na Hrázi.

Rodinný dům ukrytý v zeleni, se zahradou plnou tajemných zákoutí, je spíše domem kočičím. Jak se to tak stane?

„Ztratil se nám kocour. Tak jsme jeli do útulku v Jílovém, který nás velmi oslovil. Ty holky, které útulek vedly, věnovaly kočkám úplně všechno, a protože opuštěné kočky jsou nejen v Praze, ale i tady, začali jsme s manželem útulku v Jílovém pomáhat," vzpomíná na začátky před pár lety majitelka Dana Nedbalová.

Zpočátku se Nedbalovi starali o pět šest koček, které buď sami našli, nebo jim je někdo přinesl či telefonicky na bezprizorní zvířátko upozornil. Dnes jich mají Nedbalovi 35.

Ono to totiž není jen tak. Postup při přijetí nové kočky je pevně daný: lékařská prohlídka, očkování, kastrace. Po tu dobu, to jest 3 týdny až měsíc, žije kočka odděleně v karanténě, teprve pak může do „kočičí" rodiny.

Podle majitelky přichází většina koček ve špatném zdravotním stavu, takže to znamená další léčbu, další náklady, další probdělé noci .

„Je to svým způsobem návykové. Už to není ani koníček, spíš životní styl. Nese to 
s sebou pochopitelně i smutné okamžiky, kdy je kočka těžce nemocná. To je vůbec to nejhorší. Ale zase mi otrne a zase přijmu novou kočku," říká Dana Nedbalová.

Útulek funguje jako malé sdružení, aby se mohl občas účastnit různých charitativních akci. Dlouho totiž provozovali Nedbalovi kočičí domov pouze z vlastních prostředků. Dnes už se najdou sponzoři a také lidé pomáhající formou služeb, například spolupracující veterinář.

Tím, že není poděbradský útulek příliš mediálně známý, nedaří se zatím socializované 
a uzdravené kočky dávat 
„k adopci" tak, jak by si majitelka představovala. Také je nedá každému, pečlivě hlídá, aby byly kočce zaručeny slušné podmínky pro kočičí život.

Nechcete pomoci kočičímu útulku zrovna Vy? Pokud ano, pak si vyberte na webu www.catky.cz zvířátko, které budete podporovat, nebo si přijeďte pro kočičku do útulku Na Hrázi. Přesvědčíte se, že kočky jsou nezávislé, ale umí vrchovatě vracet lásku.