Pozítří se otevřou volební místnosti a lidé z Nymburska si budou moci vybrat své zástupce v krajském zastupitelstvu. Zhruba třetina lidí bude moci také vybírat nového senátora.

A jací lidé z Nymburska se objevili na kandidátkách? Obrovský paradox čeká voliče hned při srovnání kandidátů do kraje podle věku.
Za Konzervativní koalici se na 5. místě objevil známý bojovník proti komunistům, člen poválečné skupiny bratří Mašínů, sedmasedmdesátiletý Milan Paumer z Poděbrad. Na opačném pólu z hlediska jak věku, tak politického přesvědčení, je Zdeněk Milata, který byl nasazen na 2. místo komunistické kandidátky.

Co si o tom myslí „obyčejní“ voliči? Zaměstnanec drah Milan Kovář z Nymburka se příliš nediví. „Ti mladí komunisté staré časy nezažili a nevědí, o čem to bylo. Navíc komunisté dokážou úspěšně mladé lákat na svůj program. Nemůžeme se divit, když jsme je nezakázali v době, kdy jsme to udělat měli,“ myslí si Kovář.

Poděbradský správce hřbitova a hrobník Jiří Steigr volit nepůjde. „Absolutní nezájem. Jsem zklamán z předchozích voleb do městských zastupitelstev a politikům nevěřím,“ říká rezolutně Steigr.

Dalšími lidmi z Nymburska, kteří se objevili na relativně volitelných místech jsou na druhém místě kandidátky ODS Ladislav Kutík, na třetím místě za Stranu Zelených figuruje lektorka cizích jazyků z Poděbrad Klára Jirásková. Za sociální demokraty je na devátém místě nymburský místostarosta Miloš Petera.

Lidé z celkem 24 měst a obcí na Nymbursku budou také moci vybírat jednoho z devíti kandidátů na senátora. Mezi uchazeči o tento post není nikdo z Nymburska. I proto budou mít voliči například z Poděbrad, Lysé nad Labem nebo Sadské těžkou volbu.

Mezi voliči budou i známí lidé z regionu. Třeba dlouholetý trenér basketbalistů Poděbrad Tomáš Hercik, který nyní u prvoligového týmu působí jako asistent. „K volbám zřejmě půjdu, ale ještě nemám vybráno. Teprve se budu rozhodovat. Asi budu volit jak do senátu, tak do kraje,“ poznamenal Hercik.

Volební právo mají i cizinci trvale žijící v Čechách. Například Bělorus Ilja Hlibovskij. „Ano, konečně k volbám můžu. Volit samozřejmě půjdu v obou možných případech. Ale koho, to neprozradím,“ řekl muž, který se před pár lety natrvalo usadil v Lysé.
Volby se konají v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.