Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budeme národem vysokoškolsky vzdělaných dělníků u pásu? ptají se mistři z učilišť

Nymbursko/ Odborná učiliště na Nymbursku jsou dvojího druhu: naplněná s atraktivními obory a naopak ty, které nabízí méně atraktivní perspektivu a půlka předpokládaných učňů na nich chybí.

2.4.2008 1
SDÍLEJ:

Automechanici jsou stále v kurzu, jiné obory nikoliv.Foto: Deník: Miroslav S. Jilemnický

Na jedné straně mohutný zájem o obory, u kterých je jisté, že po nich i v budoucnu bude velká poptávka. Na druhou stranu poloprázdné třídy budoucích elektrikářů nebo zámečníků. To je realita učilišť na Nymbursku.


Poděbrady: učně udržíme kvalitou
Střední odborné učiliště v Poděbradech, které vychovává například budoucí číšníky nebo barmany, o zájemce nouzi nemá. Ale není jich ani přílišný nadbytek. „To je dáno několika faktory. Ročníky, které mají nastupovat, jsou slabé, je málo dětí. Například i Hotelová škola v Poděbradech bere letos bez přijímacích zkoušek. Musíme prezentovat školu a udržovat vysokou kvalitu,“ řekla ředitelka školy Helena Klimešová.
Právě kvalita je podle jejich slov ten faktor, podle kterého si absolventy vybírají budoucí zaměstnavatelé. „Na pracovním trhu je v našem oboru dost míst, ale zaměstnavatelé si pochopitelně vybírají ty nejlepší,“ doplnila Klimešová.


Nymburk: přihlásil se jeden elektrikář
V jiné pozici je Střední odborné učiliště v Nymburce. O některé obory je zájem stále. To je případ automechaniků. Z 48 možných míst jich zaplnili 38. „Snažíme se kopírovat trend trhu práce. To znamená, že se zaměřujeme na požadavky zaměstnavatelů. Například se soustředíme na diagnostiku a orientaci elektronických systémů v autech,“ uvedl mistr odborného výcviku Vladimír Antonín.


I v takto atraktivních oborech se však stává, že přijde a vyučí se člověk, který v budoucnu se svým řemeslem nechce mít nic společného. „Jednoho takového jsme tu měli. Loni se vyučil a letos už dělá číšníka. Bylo jasné, že chce mít prostě jen výuční list,“ poznamenal Antonín.


Kritická situace je ale hlavně v dalších oborech, které učiliště nabízí. Dokonce žádný zájemce se nepřihlásil na obory klempíř a obraběč kovů, jeden zájemce si podal přihlášku jako silnoproudý elektrikář. Přitom v prvních dvou jmenovaných profesích se nabízelo vždy 12 volných míst, elektrikářů mohlo učiliště přijmout dokonce 24.


Důvodů nezájmu o tyto obory je podle Antonína několik. „Určitě je to také atraktivitou řemesla a jakousi módní vlnou, například v případě automechaniků. Bohužel je to částečně také jednostrannou medializací jednotlivých profesí,“ říká mistr.


Podle jeho slov se ale situace v budoucnu bude muset změnit. Větší firmy, například automobilky, už prý dokonce uvažují o tom, že si založí vlastní menší učiliště. „Doba si vyžádá opravdu kvalifikované dělníky. Zase přibude lidí, kteří absolvují tříletý učební obor a pak si třeba udělají dvouletou nástavbu. Takové kvalifikované dělníky budeme opravdu potřebovat. Jinak, jak říkal bývalý šéf Škodovky Kulhánek, budeme národem vysokoškolsky vzdělaných dělníků u pásu,“ uzavřel Antonín.

Autor: Miroslav Jilemnický

2.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Žáci 1. C ZŠ Komenského Lysá nad Labem s třídní učitelkou Simeonou Betkovou.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Komenského Lysá nad Labem a ZŠ Hořátev

Z basketbalového utkání Ligy mistrů Nymburk  Aris Soluň (99:70)
16

FOTO: Nymburk složil reparát, zatočil s Arisem Soluň

Páteční Koncert pro Karolínku pomůže desetileté nemocné dívce z Oskořínka

Nymburk – V kině Sokol se už tento pátek uskuteční benefiční koncert na podporu desetileté Karolínky Hájkové z Oskořínka.

Lékaři na Nymbursku se ve středu připojí ke stávce

Nymbursko /ANKETA/ – Na středu plánují praktičtí lékaři i lékárny stávku, která má poukázat na přílišnou administrativu, některé kroky ministerstva a direktivní přístup při zavádění elektronických receptů.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Komenského Lysá nad Labem a ZŠ Hořátev

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Komenského Lysá nad Labem a ZŠ Hořátev.

ON-LINE: Ptejte se hokejisty Jana Stehlíka

Nymburk - Dalším hostem online rozhovoru bude hokejista Jan Stehlík. Jednatřicetiletý elitní útočník druholigového nymburského mužstva je střelec k pohledání. I v letošní sezoně pálí jako o život a v dosavadním průběhu sezony zaznamenal už dva hattricky. Navíc si tento borec vyzkoušel také souboje MMA v kleci. Muž s číslem 7 na dresu bude odpovídat na vaše dotazy ve středu od 14 do 15 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení